رئیس سازمان دامپزشکی از صادرات بیش از ۶۰۰۰ رأس گوساله، ۲۳ هزار تن میگو، ۳۵ تن خرچنگ و ۷۴۱ نفر شتر در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علیرضا رفیع‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری امروز سه شنبه ۱۰ بهمن در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در خصوص شیوع آنفولانزای مرغی بین مرغداری‌های کشور اظهار کرد: این بیماری به جز کشور ما در بسیاری از کشورهای دنیا هم اتفاق می‌افتد و بسیاری از کشورها با آن درگیر هستند ایران هم مدت دو سال است با این بیماری مواجه شده و با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

رفیع‌پور در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا تصریح کرد: تاکنون ۱۶ استان کشور با این بیماری درگیر هستند که قم با ۱۱۴ کانون بیشترین حد مواجهه با این بیماری را دارد و استان‌هایی مانند لرستان و سمنان فقط یک کانون درگیر داشتند. استان قزوین، آذربایجان شرقی و تهران هم از این قاعده مستثنی نبودند.

وی افزود: در مجموع ۴۲۱ کانون برای این بیماری شناخته شد و بیش از ۲۱ میلیون قطعه مرغ معدوم شده‌اند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور عملکرد این سازمان را مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: در سال جاری بیش از سه هزار تن لبنیات صادر شده و در بخش فراورده‌های گوشتی در مجموع انواع حیوانات بیش از شش هزار تن گوشت منجمد و سرد به کشورهای دیگر صادرات داشته‌ایم.

رفیع پور آمار صادرات را این گونه برشمرد و اذعان داشت: تاکنون ۲۳ هزار تن میگو ، هشت هزار تن تخم مرغ خوراکی در ماه‌های اول سال بیش از یک میلیون تخم مرغ نطفه‌دار، بیش از ۱۵ میلیون قطعه جوجه یک روزه، ۷۰ هزار تن خوراک دام و آبزیان و ۳۴ هزار تن خوراک ماهی صادر کرده‌ایم.

وی افزود: همچنین بیش از دو میلیون قطعه ماهی زنده، ۹۴ هزار پرنده زینتی و ۷۸۰ قلاده سگ به کشورهای مختلف به خصوص چین صادر کرده‌ایم.

رفیع پور در پایان با اشاره به میزان حمایت دامپزشکی و دولت از تولیدکنندگان خسارت دیده گفت: ما طبق برنامه حدود ١۴ میلیون قطعه جوجه یک روزه را به واحدهای تولیدی تزریق خواهیم کرد.