براساس یک سند محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا، شاهزادگان سعودی مسؤول مستقیم حمله گسترده به دمشق در ۱۸ مارس ۲۰۱۳ هستند.

به گزارش ایسنا، براساس سندی که سایت روزنامه “د اینترسپت” منتشر کرده است، سلمان بن سلطان، معاون وزیر دفاع عربستان در آن زمان حدود ۱۲۰ تن مواد منفجره و موشک را برای افراد مسلح در سوریه فراهم آورده بود و از آن‌ها خواسته بود دمشق را زیر آتش گرفته و فرودگاه آن را با خاک یکسان کنند.

این روزنامه نوشت: این سند ثمره تلاش‌های نظارت آژانس امنیت ملی آمریکا بر گروه‌های مسلح در سوریه است. براساس این سند ۱۸ مارس ۲۰۱۳ گروهی از افراد مسلح اهدافی در مرکز دمشق را زیر آتش گرفتند. این حمله نمایش واضح قدرت افراد مسلح در زیر پرچم ارتش آزاد سوریه بود.

سایت مذکور اعلام کرد: براساس این سند کاخ ریاست‌جمهوری، فرودگاه دمشق و مجتمع امنیتی وابسته به دولت هدف قرار گرفتند و این پیامی به دولت درباره گسترش سیطره ارتش آزاد سوریه بر کشور بعد از دو سال تحرک علیه دولت بود.

این روزنامه در ادامه نوشت: براساس این اسناد که این روزنامه آن را از ادوارد اسنودن، افسر سابق سازمان اطلاعات آمریکا تحویل گرفته، دستور این حملات موشکی از سوی یکی از اعضای خاندان حاکم عربستان یعنی سلمان بن سلطان صادر شد. هدف از این حملات “برگزاری مراسم دومین سالروز انقلاب سوریه” بود.

این روزنامه نوشت: عربستانی‌ها همواره بر سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه حساب باز کرده بودند. شاهزاده سلمان یکی از مسؤولان اصلی عربستانی بود که از طریق فعالیتش به عنوان یک مسؤول اطلاعاتی عالیرتبه قبل از ترفیعش به سمت معاون وزیر دفاع در سال ۲۰۱۳ بحران سوریه را پیگیری می‌کرد. این سند شامل چگونگی تحولات جنگ است و همچنین میزان دست داشتن قدرت‌های خارجی در بخش‌هایی از تحرک مسلحانه حتی از طریق مداخله در انتخاب عملیات مشخص برای هم‌پیمانانشان را نشان می‌دهد.

این روزنامه نوشت که گروه‌های وابسته به ارتش آزاد سوریه عضو جبهه مورد حمایت اردن و عربستان هستند.