آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با ابراز تاسف از خروج حزب دموکراتیک آزاد از مذاکرات ائتلاف گفت احزاب متحد باور داشتند که راه مشترکی برای توافق وجود دارد. او اعلام کرد که مراتب و جزئیات امر را به اطلاع فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری، خواهد رساند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل افزود که به عنوان مسئول دولت، تمام مساعی خودش را به کار می‌گیرد تا آلمان از این وضعیت دشوار بیرون بیاید.
حزب دوستدار بازار موسوم به “دموکراتیک آزاد” از مذاکرات برای تشکیل دولت به همراه بلوک محافظه‌کار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سبزهای چپگرا خارج شد و حال احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی جدید قوت گرفته است.

مرکل به خبرنگاران گفت، احزاب به سازش درباره چگونگی آغاز مذاکرات ائتلاف رسمی نزدیک شده بودند اما دموکرات‌های آزاد تصمیم گرفتند از این روند خارج شوند.

با توجه به اینکه حزب دموکراتیک آزاد به پای میز مذاکره بر نمی‌گردد، مرکل مجبور می‌شود ائتلاف کنونی با سوسیال دموکرات‌ها را ادامه دهد؛ گرچه این حزب چپ میانه تمایلی به ادامه کار ندارد؛ یا اینکه دولت اقلیت تشکیل دهد که این امر بعید به نظر می‌رسد. در غیر اینصورت آلمان شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام خواهد بود.

مرکل تاکید کرد: باید ببینیم چه کاری می‌شود انجام داد اما هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهم تا اطمینان حاصل کنم کشورم به خوبی از این هفته‌های دشوار عبور خواهد کرد.