به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علیرضا رفیعی پور امروز (چهارشنبه) در نشست خبری افزود: پارسال هفت هزار و ۹۹۴ راس دام سبک و سنگین به بیماری تب برفکی مبتلا شده بودند.
وی ادامه داد: پارسال با شیوع تب برفکی نیمی از واکسن‌های مورد نیاز توسط موسسه رازی در داخل تولید شد اما برای تامین بقیه نیاز باید واردات می‌ شد که بودجه لازم را در اختیار نداشتیم و در نتیجه واکسن بهادار وارد کردیم که شرایط را برای دامداران کمی سخت کرد و مجبور شدیم در برخی نقاط به ازای توزیع واکسن از دامدار پول دریافت کنیم.
به گفته وی، در برخی استان ها استانداری‌ها و فرمانداری ها بودجه‌ای را به این مساله اختصاص دادند.
‌امسال واکسیناسیون پاییزه تب برفکی دام سنگین در کشور به طور رایگان انجام شد.
وی تاکید کرد به دنبال کمترین میزان آنتی‌بیوتیک در پرورش دام هستیم؛ زیرا مقاومت دارویی و آنتی‌بیوتیک در دام‌های پرورشی یکی از معضلات دنیاست.

** تولید ۲۷ هزارتنی میگو در سال ۱۳۹۶
این مسوول درباره بیماری لکه سفید میگو (وایت اسپات) گفت: بیماری لکه سفید میگو هنگام شیوع، تولید مزارع پرورشی را از چند ۱۰ هزارتن به کمتر از پنج هزارتن رساند.
به گفته وی، تولید میگو امسال به ۲۷ هزارتن رسیده که بیانگر کنترل این بیماری است.

** ۸۴ کانون بیماری تب خونریزی دهنده قزل آلا
رفیعی پور درباره بیماری تب خونریزی دهنده قزل آلا (وی.اچ.اس) افزود: این بیماری لطمه‌های فراوانی را به تولید ماهی قزل‌آلا در کشور وارد کرد؛ به طوری که در سال‌های گذشته ۳۳۲ کانون بیماری وجود داشت که این رقم پارسال به ۸۴ کانون کاهش یافت.
وی یادآوری کرد برای پرورش ماهی در قفس به واردات نهاده هایی نیازمندیم و باید نظارت های لازم بهداشتی به طور کامل درباره بچه ماهیان وارداتی، تخم چشم زده قزل آلا، خوراک آبزیان و مکمل های آبزیان صورت گیرد تا صنعت با مشکلی روبرو نشود.

** تولید ۳۵ تا ۴۰ درصد واکسن دامی در کشور
رییس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش قاچاق داروهای دام و طیور خبر داد و تصریح کرد: حدود ۹۰ درصد از داروهای مصرفی دامی، ۴۰ درصد داروهای طیور و ۳۵ تا ۴۰ درصد واکسن دامی در کشور تولید می شود.
وی در مورد قرنطینه دام و محصولات دامی افزود: صدور مجوز بهداشتی برای واردات دام را در کمتر از سه روز انجام می‌دهیم و در شرایط اضطراری همانند واردات تخم مرغ این موضوع تسریع می یابد.
«برای دریافت محصولات سالم و اعطای گواهینامه تا امروز ۱۶۵ کد آی.آر صادراتی، ۱۰۳ مورد کد یی.سی (گواهینامه اتحادیه اروپا)، ۹۸۴ پروانه تولید، ۱۲۰ پروانه ساخت و ۵۰۰ مورد ثبت خوراک دام صادر شده است».

** فعالیت ۱۸۱ کارخانه تولید واکسن و مکمل در کشور
معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور در این نشست اعلام کرد ۱۸۱ کارخانه تولید واکسن و مکمل‌های حوزه دام و طیور در کشور فعالیت دارند که ۹۰ درصد مواد اولیه این کارخانه ها وارداتی است اما حدود ۹۶ درصد نیاز داخل را تولید می‌ کنند.
‘قاسم رضاییان‌زاده’ افزود: بجز موسسه رازی به شرکت‌های متعدد مجوزهای لازم داده شده است تا واردات همزمان و تحت گواهی آن شرکت را برای تامین نیاز کشور داشته باشند.
این مسئول یادآوری کرد ۱۸۴ آزمایشگاه غیردولتی و ۳۲ آزمایشگاه دولتی مرجع دامپزشکی در مرکز استان‌ها برای تشخیص در حوزه دام همکاری می‌کنند که با ایجاد آزمایشگاه‌های منطقه‌ای می توان بخشی از آزمایش های روزمره را به تدریج به این استان‌ها محول کنیم.