معاون وزیر صنعت گفت: کالاها تا به دست مصرف‌کننده برسد در ۱۳ ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه مقداری به نرخ آن افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم، حسن یونس سینکی امروز در دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با اشاره به هویت تاریخی و طولانی اصناف کشور اظهار کرد: بحث امانت و سلامت اصناف مورد اهمیت است و برای مراقبت از این هویت باید همه اصناف تلاش کنند.

وی افزود: در گستره رفتارهای حرفه‌ای، مشکل از مسائل اجرایی نیست بلکه مسائل تفکر و نوع نگاه و اندیشه که برای حل مشکل در نظر گرفته می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: گفتمان غیرحرفه‌ای برای حل مشکلات، مشکلات را بیشتر کرده است نقاط آسیب‌زننده بر صنوف و بخش بازرگانی کشور باید احصا و برای رفع آن اقدام شود.

سینکی با اشاره به اینکه واسطه‌های متعددی میان تولید و مصرف کالاهای تولیدی کشورمان وجود دارد گفت: بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است از زمان تولید تا مصرف کالا گاهی تا ۱۳ ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه A ریال افزایش نرخ اعمال می‌شود.

وی افزود:‌طولانی بودن این مسیر آفتی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به حساب می‌آید که این مسیرها و ایستگاههای طولانی مصرف تا تولید کماکان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه در مواردی به نگاههای کارشناسی اصیل در اقتصاد کشور بی‌توجهی می‌کنیم گفت: موضوع قاچاق امروز از نقاط آسیب‌زننده به اقتصاد کشور است و صرفا با عملیات نظامی و امنیتی قابل رفع نیست بلکه در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی باید تغییراتی صورت بگیرد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خود اصناف می‌توانند رفتارهایی اتخاذ کنند که کالای قاچاق قدرت نفوذ در شبکه توزیع نداشته باشد.

وی با اشاره به گسترش فروشگاههای زنجیره‌ای و کاهش نرخ اجناس در شبکه توزیع گفت: روزی به دنبال توسعه فعالیت فروشگاههای زنجیره‌ای در کشور بودیم و اصرار داشتیم این فروشگاهها با سهامداری خودشان ایجاد شوند.

سینکی با بیان اینکه نگران حیات فعالیت اقتصادی فعالین خرد در آینده هستیم گفت: واحدهای صنفی امروز در معرض رفتارهای جدیدی قرار گرفته‌اند و معلوم نیست تا ۱۰ سال دیگر وضعیت فعلی این واحدهای کوچک به چه شکل خواهد بود.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با طرح این سوال که هم‌اینک حضور اصناف خرد در فروشگاههای زنجیره‌ای و بزرگ کجاست گفت: باید اصناف از فرصت‌های موجود استفاده کنند و توجه داشته باشند که برای حفظ سهم خود در اقتصاد کشور باید تغییراتی اعمال کنند.

وی تاکید کرد: ۵۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی کشورمان نیاز به نوسازی و نوین‌سازی فعالیت‌های خود دارند و باید توجه داشت امروز سهم این بخش تولیدی در اقتصاد کشور کاهش یافته است.

سینکی با بیان اینکه بانک‌ها نقش کمی در توسعه‌یافتگی واحدهای صنفی دارند گفت: در کشورهای توسعه یافته بانک‌ها در ایستگاه دوم کمک به واحدهای صنفی و تولیدی قرار دارند اما این رتبه در ایران در ایستگاه سی و هفتم تا چهلم است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع بازرسیهای صنفی نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته که بنده مسئولیت تنظیم بازار دو بخش مواد شوینده و بهداشتی و روغن خوراکی به بخش خصوصی سپردم که واحدهای شوینده به خوبی توانستند عمل کنند و بخش روغن نیز با وجود فراز و نشیبی که داشته است توانسته است این مسئولیت را نگه دارد.

وی افزود: امروز باید تمام اصناف به این سمت بروند که چه مسئولیت‌هایی را می‌توانند از دولت دریافت کرده و خود انجام دهند.