آژانس ضد فساد مالی چین امروز (یک‌شنبه) اعلام کرد که رئیس پلیس بین‌الملل (اینترپل) در این کشور بازداشت شده و تحقیقات از او به اتهام قانون‌شکنی به جریان افتاده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، مقامات چینی سکوت خود را درباره منگ هونگوی، رئیس سازمان بین‌المللی پلیس جنایی (اینترپل) شکستند و آژانس ضد فساد مالی چین اعلام کرد که او در چین بازداشت شده است.

هونگوی که در مقر اینترپل در لیون فرانسه زندگی می‌کند، ۱۲ روز پیش به چین سفر کرد و از آن به بعد خبری از او در دست نبود.

پس از آن همسر هونگوی از جامعه بین‌المللی خواست برای پیدا کردن شوهرش کمک کنند و درباره سلامت شوهرش ابراز نگرانی کرد.

همسر رئیس اینترپل گفت، پیامی به موبایل او فرستاده شده که حاکی از در خطر بودن جان منگ هونگوی بوده است.

او در حالی با رسانه‌ها صحبت کرد که پشتش به دوربین بود تا چهره‌اش شناخته نشود و در حالی که سخت گریه می کرد، بیانیه خود را به انگلیسی و چینی خواند.

پلیس فرانسه اکنون خانم منگ را تحت مراقبت دائمی قرار داده است.

اینکه خبر بازداشت منگ هونگوی را آژانس ضد فساد مالی چین منتشر کرده، این احتمال را مطرح می‌کند که بازداشت او در ادامه کارزاری است که شی‌ جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین برای مبارزه با فساد مالی آغاز کرده و تاکنون به ناپدید شدن شماری از چهره های سرشناس سیاسی منجر شده است.

منگ هونگوی اولین چینی است که به مقام ریاست اینترپل رسیده و پیش از آن معاون وزارت امنیت عمومی چین بود.

فعالان حقوق بشر از انتخاب منگ به ریاست اینترپل انتقاد کردند و می‌گفتند، ممکن است دولت پکن از نفوذ او برای پیگرد مخالفان سیاسی چینی در تبعید استفاده کند.

اینترپل پیش‌تر از چین خواسته بود تا درخصوص مکان حضور رئیس مفقود شده اینترپل به صورت رسمی شفاف‌سازی کند.

یورگن استاک، دبیرکل اینترپل در بیانیه‌ای اعلام کرد: اینترپل از طریق مجراهای رسمی پلیسی تقاضای شفاف‌سازی از سوی مقام‌های چین در مورد وضعیت منگ‌ هونگ وی را کرده است.