یک مقام مسئول بخش تعاون، از ایجاد امکانی برای شکستن صف ۶۰۰ هزار نفری برای پوشش خدمات صندوق تأمین اجتماعی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر زیرمجموعه وزارت رفاه حمایت بیمه قالیبافان باقی‌مانده را با تفاهم ایجاد شده پذیرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، موضوع بیمه قالیبافان در حالی به یکی از چالش‌های بزرگ سازمان تأمین اجتماعی بدل شده است، دولت هم منابع لازم برای تحت پوشش قرار گرفتن این قشر را پرداخت نمی‌کند.

براساس این گزارش، هم‌اکنون بیش از ۶۰۰ هزار نفر از قالیبافان در سراسر کشور معطل اجرای دقیق قانون هستند تا از حداقل‌های قوانین حمایتی دولت بهره‌مند شوند.

علاوه بر این، روز به روز با افزایش مشکلات این قشر شاهد ریزش بیمه قالیبافان به بهانه‌های مختلف هستیم.

در این باره عبدالله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران پیگیری‌هایی را از سوی سازمان برنامه و بودجه کل کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی انجام داده است که درنهایت منجر به تسهیل فرایند بیمه تعدادی از قالیبافان شد، اما به دلیل کمبود منابع، این امر به طور کامل محقق نشده است.

بهرامی در این باره در پاسخ به این سؤال که چه راهکاری برای حل مشکلات بیمه قالیبافان و صنعتگران صنایع دستی اندیشیده‌اید، گفت: مهمترین و اصلی‌ترین نیاز قالیبافان و دست‌اندرکاران صنایع دستی، بیمه درمان و خدمات بازنشستگی است، چرا که این قشر به دلیل سختی و مشکلات ناشی از کار، با کارافتادگی و بیماری‌های مختلف مواجه می‌شوند.

وی افزود: براساس مطالعاتی که در طول ماه‌های گذشته در اتحادیه صورت گرفت، امکان تحت پوشش قرار دادن قالیبافان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان تهران در کنار شرکت بیمه تعاون کشور مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکننده فرش دستباف شهری و روستایی ایران افزود: نشست‌های متعددی برای تحت پوشش قرار دادن بیش از ۶۰۰ هزار قالیباف کشور برگزار شد و درنهایت منتج به انعقاد قراردادی با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر شد که با مبالغ واریزی کمتری خدمات بهتری نسبت به صندوق تأمین اجتماعی به قالیبافان ارائه کند.

بهرامی با تأکید بر اینکه از تمام قالیبافان و صنعتگران صنایع دستی دعوت شده است تا در فرصت درنظر گرفته شده به سایت taavon.co مراجعه کنند، تصریح کرد: آن دسته از قالیبافانی که در صندوق تأمین اجتماعی تحت پوشش قرار دارند، امکان استفاده از تسهیلات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر و بیمه تعاون کشور را خواهند داشت و از مزیت‌های خدمات درمانی، مستمری و بازنشستگی و همچنین کارافتادگی بهره‌مند خواهند شد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود صف ایجاد شده برای تحت پوشش قرار گرفتن قالیبافان در صندوق تأمین اجتماعی به زودی شکسته شود و به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان و همچنین عشایر سرازیر شود.

همچنین برای سهولت دسترسی عشایر و روستاییان برای دریافت اطلاعات تکمیلی نحوه پوشش بیمه‌ای شماره ۰۲۱۷۷۱۸۰۷۴۱ توسط اتحادیه سراسری در نظر گرفته شده است.