یک خبرگزاری غربی ضمن اشاره به سفر وزیر دفاع آمریکا به فیلیپین، به بررسی چالش‌های واشنگتن برای تقویت روابط نظامی با مانیل پرداخته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، گرچه به نظر می رسد جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در بهترین زمان ممکن به فیلیپین سفر کرده است، یعنی در شرایطی که ارتش فیلیپین پیروزی خود بر تروریست های طرفدار داعش در شهر مراوی را اعلام کرده، ولی از سوی دیگر سفر ماتیس در حالی انجام شده است که پنج فروند کشتی جنگی روسی در بندر مانیل پهلو گرفته اند.

این سومین دیدار کشتی های جنگی روسیه از بندر مانیل به شمار می رود، رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین که از زمان به قدرت رسیدن روابط پرتنشی با آمریکا داشته، قصد دارد روابط نزدیکی با مسکو و پکن برقرار کند.

محموله نظامی روسیه شامل پننج هزار قبضه اسلحه جنگی، مهمات و ۲۰ دستگاه کامیون نظامی بوده است. مقام های نظامی روسی و فیلیپینی این مطلب را اعلام کرده اند.

به نظر می رسد تلاش های رئیس جمهور فیلیپین برای نزدیک شدن به روسیه و چین، ثمرات خود را نشان می دهد. دوترته قصد دارد امروز سه شنبه قبل از دیدار با ماتیس، نشستی را با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه داشته باشد.

وزرای دفاع آمریکا و روسیه در نشست امنیتی و دفاعی منطقه ای در مانیل شرکت کرده اند. روز چهارشنبه دوترته قصد دارد از کشتی روسی ضد زیردریایی موسوم به آدمیرال پانتالیف که در بندر مانیل پهلو گرفته، دیدن کند.

سانگ کیم سفیر آمریکا در فیلیپین سعی کرده است تا نشان دهد واشنگتن هیچ گونه نگرانی نسبت به رویکرد دوترته برای نزدیک شدن به روسیه و چین ندارد.

وی در این باره گفت: آمریکا تنها متحد نظامی فیلیپین به شمار می رود و روابط کاملا عمیقی با مانیل دارد. من واقعا از این مساله که روسیه و چین در حال ارسال کمک های نظامی به فیلیپین هستند، احساس ترس و تهدید نمی کنم.

کیم در ادامه افزود: ما برای سال های سال، تجهیزات بسیار مهمی را در اختیار فیلیپین قرار داده ایم. این واقعیت که روسیه و چین مقداری سلاح و مهمات در اختیار فیلیپین قرار داده اند، چیزی نیست که واقعا موجب نگرانی آمریکا شود.

اظهارات تند رئیس جمهور فیلیپین علیه آمریکا موجب متشنج شدن روابط دو طرف شده است. این در شرایطی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد به زودی به فیلیپین سفر کند.

سفیر آمریکا در ادامه تاکید کرد: دوترته رئیس جمهور فیلیپین این مساله را به روشنی اعلام کرده است که در حالی که به دنبال توسعه روابط با کشورهایی مثل روسیه و چین است، تمرکز خود را بر روی این مساله قرار می دهد تا اطمینان دهد اتحاد آمریکا و فیلیپین همچنان مستحکم خواهد بود.

دلفین لورنزانا وزیر دفاع فیلیپین دوشنبه در حاشیه نشست امنیتی در شهر کلارک واقع در شمال این کشور، پایان جنگ پنج ماهه با طرفداران داعش در جنوب فیلیپین را اعلام کرده است. در جریان این درگیری های خونین بیش از هزار نفر کشته شده اند.

صدها تروریست که اتحاد خود را با گروه داعش اعلام کرده بودند، از ۲۳ ماه می کنترل بخش هایی از شهر مراوی را در اختیار گرفته بودند و از غیرنظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کردند.