به گزارش روز جمعه ایرنا، وزیر امور خارجه قطر که به لندن سفرکرده، اظهار داشت: من از منطقه‌ای می‌آیم که لبریز از افراط‌گرایی است. خاورمیانه یک‌زمان، منطقه‌ای مملو از صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بود اما متأسفانه اکنون به منطقه‌ای آشفته و افراط‌گرا بدل گشته که در آن تروریسم شکوفا می‌شود.
وی بابیان اینکه قطر به مبارزه با تروریسم متعهد است، اظهار داشت که سال‌هاست قطر با متحدانش در منطقه علیه تروریسم ایستادگی کرده تا اعلام کند دیگر بس است.
عبدالرحمن آل ثانی افزود که کشورش گام‌های مهمی را برای توقف حمایت مالی از تروریسم برداشته، ‘اما این اقدامات نیازمند تجدیدنظر و ارتقاء می‌باشد.’
رئیس دستگاه دیپلماسی قطر بدون اشاره مستقیم به مواضع خصمانه ریاض و چند کشور عرب منطقه علیه دوحه اظهار داشت که وجود حکومت‌های خودکامه و فقدان عدالت در منطقه سبب بروز مشکلات و گسترش دامنه فعالیت گروه‌های افراطی شده است.
وزیر امور خارجه قطر پیش‌ازاین در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز در لندن گفته بود که سیاست‌های ماجراجویانه ریاض در منطقه پیامدهای منفی به دنبال دارد.
وی اظهار داشت: به نظرم سیاست‌های عربستان و امارت یکسان است. آن‌ها راهبرد روشنی را در رابطه با ورود و خروج از مسائل در نظر نمی‌گیرند و این مساله نگران‌کننده است. این بدین معناست که آن‌ها بدون در نظر گرفتن راهبرد خروج وارد یک بحران دیگر می‌شوند.
وزیر امور خارجه قطر افزود: در یمن فاجعه انسانی رخ می‌دهد و روند سیاسی به بن‌بست خورده و همان‌طور که شاهد هستیم شرایط رو به وخامت پیش می‌رود.
وی ادامه داد: لبنان هم وضعیت مشابهی دارد. قضاوت اشتباهی صورت گرفته بود مبنی بر اینکه حزب‌الله در دولت شکاف ایجاد کرده و نسبت به آن انتقاداتی مطرح است. اما لبنان طبیعت خود را دارد و از طریق تعامل با مردم قادر است مردم را یکپارچه کند.
«عبدالرحمن آل ثانی» تصریح کرد: تمام این تحولات نشان می‌دهد که سیاست‌های عربستان پیامدهای منفی را به دنبال داشته است.
وزیر امور خارجه قطر در پاسخ به سؤالی در رابطه با احتمال رویارویی نظامی میان عربستان و ایران اظهار داشت: امیدواریم که رویارویی نظامی میان ایران و عربستان سعودی صورت نگیرد، چون این امر منطقه را به سمت عقب برمی‌گرداند.
وی افزود: اما اگر بدترین شرایط ممکن را در نظر می‌گیریم بایستی تمام احتمالات را مدنظر قرار دهیم و مانع از وقوع چنین اتفاقی شویم.
وی تصریح کرد که بایستی از نبرد نظامی در منطقه جلوگیری شود.
بحران میان قطر و برخی کشورهای عربی از پنجم خردادماه آغاز شد که امیر قطر طی سخنانی ایران را قدرت منطقه دانست و خواستار تعامل جهان عرب با تهران شد و همچنین حمایت خود را از دو گروه مقاومت حزب‌الله و حماس اعلام کرد.
این اقدام قطر، خشم عربستان و امارات را به‌شدت برانگیخت و در پی آن جنگ رسانه‌ای عربستان و امارات علیه قطر آغاز شد.
در همین راستا برخی کشورهای عربی ازجمله عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و این کشور را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی خود متهم کردند.
درپی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم این کشورها آن را غیرقابل توجیه دانست و تاکید کرد، ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.
عربستان، امارات و بحرین همچنین تمامی مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را بسته اند که این امر مشکلاتی را برای قطر به وجود آورده است.