علی بختیاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: این نمایشگاه همزمان با پنجمین دوسالانه سرو نقره ای برنامه ریزی شد تا آثاری که کمی با طراحی گرافیک اصطلاحا فاخر فاصله دارد و به هنرهای مردمی نزدیک تر است به نمایش درآید.
نمایشگاه دوسالانه سرو نقره ای از سوی انجمن طراحان و گرافیک ایران برگزار می شود.
وی ادامه داد: ما به دنبال یک رویکرد تاریخی و موضوعی در این دوره از دوسالانه سردرهای سینما را مد نظر قرار دادیم که که جزو فراموش شده ترین بخش های گرافیک و گرافیک سینما هستند.
بختیاری افزود: سردرهای سینما که اندازه بسیار بزرگ و تولید بسیار محدود داشتند در گذشته فرصتی برای ماندگاری نداشتند زیرا بعد از پایان اکران هر فیلم، سردر فیلم بعدی روی قبلی چسبانده می شد و یا پاره و دور انداخته می شد، به همین دلیل تعداد اندکی از آنها باقی مانده است.
وی بیان داشت : برحسب علاقه ام به هنر گرافیک حدود ۵۰ تا ۶۰ تا ازسردرها را در طول بیش از ده سال جمع آوری کردم و در این نمایشگاه حدود ۲۰ اثر را که خیلی کم دیده و مطالعه شده اند و از بین رفته اند را به نمایش گذاشتم .
بختیاری افزود: قدیمی ترین سردر به نمایش در آمده مربوط به سال ۴۲ است که قطعه ای کوچک و بخشی از سردر کلی است که روی چوب انجام شده و متاخرترین آن مربوط به سال ۸۱ است که مربوط به سر در فیلم ‘ دختری در قفس ‘ است.
این مجموعه دارد بیان داشت: تکنیک های سردرهای این نمایشگاه جالب توجه است چون سردرهای انتخابی مربوط به دوران پیش از دیجیتال است و ویژگی تاریخی دارد . سردرها در گذشته نقاشی روی بوم یا تکنیک چاپ سیلک و یا نقاشی روی چوب هستند .
وی ادامه داد: مشخصه جالب این پوستر ها زیبایی شناسانه طراحی حروف و نوع چهره پردازی و نوع نقاشی ها است .
بختیاری بیان داشت: این سردرها معمولا در ابعاد ۵ در ۲ متر و ۶ در ۲ متر و یا ۷ در ۲ متر است، همین مساله سبب شد تا از گالری سلام که نزدیک به ۶۰۰ متر فضا دارد استفاده کنیم .
در این نمایشگاه قطعاتی ویژه مانند سردر فیلم های «عاصی»، «داش آکل»، «شبح کژدم»، «هیولای درون»، «روی خط مرگ»، «دختری در قفس» به نمایش گذاشته شده است.
نمایشگاه پوستر ‘پلاکارت’ از ۹ دی ماه تا ۲ بهمن ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ همه روزه در گالری سلام دایر است.
این رویداد هنری با همکاری موزه سینمای ایران، انجمن گرافیک ایران، استودیو کارگاه و علی بختیاری به عنوان مجموعه دار و دبیر اجرایی نمایشگاه انجام شده است.