به گزارش خبرنگار مهر ، داوود گودرزی، دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد نوشت: «مناطق آزاد» اکنون به «مناطق قاچاق» تبدیل شده‌اند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

با احترام و ضمن تبریک ایام رجب و آغاز سال نو، همانطور که استحضار دارید لایحه افزایش مناطق آزاد برای چندمین بار در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و خبرها حاکی از این است که برخی نمایندگان با نگاه های بخشی و جزیره ای و احتمالاً بدون توجه به منافع ملی و کلان کشور به دنبال تصویب این لایحه هستند. در حالیکه تجربه ناموفق و عبرت آموز مناطق آزاد فعلی پیش روی ماست.

همانطور که جنابعالی به درستی فرموده اید “مناطق آزاد اقتصادی که در کشور وجود دارد، دچار یک سقط جنین شده اند” و این مناطق از ابتدای شکل گیری تاکنون که قریب به ۲۴ سال می گذرد، تحقیقا هیچکدام از اهداف اصلی خود را پوشش نداده اند و در یک کلمه به “مناطق قاچاق” تبدیل شده اند.

بررسی ها نشان می دهد میزان تحقق اهداف مطرح شده در قانون ۱۳۷۲ و بند ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به شرح زیر است:

۱-میزان جذب سرمایه خارجی در مناطق آزاد کمتر از ۴ درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران.

-۲میزان صادرات کمتر از یک درصد کل کشور

-۳اشتغال زایی کمتر از ۳ درصد کل کشور!

اما کارکردهای منفی مناطق آزاد:

۱-توسعه شرکت های صوری و افزایش فرار مالیاتی

۲- بروز عوارض متعدد امنیتی و فرهنگی از طریق این مناطق برای کشور

۳-تخلفات متعدد در واگذاری منابع و اراضی مناطق

۴-افزایش قاچاق کالا و ارز در این مناطق به واسطه امتیازات ویژه ای که داده شده است و نظارتی که وجود ندارد

لذا از شما و نمایندگان محترم مجلس خواستاریم که با تأمل و بررسی های دقیق تر و در نظر گرفتن منافع ملی جلوی تصویب این لایحه گرفته شود و با این کار از افزایش قاچاق کالا جلوگیری شده و گامی موثر برای تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی برداشته شود.

در صورت صلاحدید گزارش های مفصل از وضعیت موجود مناطق آزاد و راهکارهای جایگزین برای تأمین معیشت مردم مناطق مدنظر به صورت کتبی یا حضوری ارائه خواهد شد.

با تشکر

داود گودرزی

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی