معامله‌گران بورس تهران امروز با افزایش عرضه در برابر تقاضا در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد اصلاح شاخص‌ها همزمان با بازارگردانی سهام از سوی حقوقی‌ها بودند و شاخص کل نیز ۳۳۳ واحد افت کرد.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه اول آبان ماه ۹۶ با کاهش ۱۳۳ واحدی روی رقم ۸۶ هزار و ۳۴۶ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۷۶ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۴۹۹ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۰۷ واحدی به رقم  ۹۳ هزار و ۳۷۰  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با کاهش ۱۵۵ واحدی به رقم  ۶۰ هزار و ۶۰  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۵ واحدی عدد  ۱۹۰ هزار و ۶۰۶  واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش۲ واحدی روی رقم ۹۴۶ واحد ایستاد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۶ واحد ، پالایش نفت اصفهان با ۳۷ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تاثیرمنفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های هلدینگ نفت و گاز پارسیان با ۴۰ واحد ، پتروشیمی جم با ۲۶ واحد و پتروشیمی خارک با ۱۷واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد، این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۴۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۳۷ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۵ هزار و ۱۶۵  نوبت داد و ستد بود.

این در حالی بود که ارزش معاملات بازارنقد بورس تنها اندکی بیش از ۱۹۳ میلیارد تومان بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، تولید برق عسلویه مپنا، تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک، اوراق اختیار فروش تبعه سهام ملی صنایع مس ایران، قرارداد آتی سهام ملی صنایع مس ایران، قرارداد اختیار معامله خریدوفروش سهام ملی صنایع مس ایران، ریل‌پرداز سیر، ملی صنایع مس ایران، فراورده‌های غذایی و قند چهارمحال، قاسم ایران،‌ آهن و فولاد ارفع، شیشه و گاز، لنت ترمز ایران، سایپا آذین و حق‌تقدم استفاده نشده آن، اختیار معامله خرید و فروش سایپا، حمل‌ونقل توکا، سیمان هرمزگان، گروه سایپا، سیمان خزر، شیمی دارویی دارو پخش، صنایع لاستیکی سهند، صنایع ریخته‌گری ایران، ایران‌خودرو دیزل، فنر سازی خاور، از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان، شیشه همدان، حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس، دشت مرغاب، فیبر ایران،‌پارس دارو، باما، حق تقدیم خرید سهام مهندسی نصیر ماشین، بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از ۵۰۰ میلیون سهم بانک ملت به ارزش کمتر از ۴۸ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی بازارگردان این سهم مواجه شد.

در صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا نیز ۵۰ میلیون واحد سرمایه‌گذاری به ارزش ۵ میلیارد تومان کدبه‌کد شد. همچنین ۳۴ میلیون سهم سرمایه‌گذاری خوارزمی به به ارزش کمتر از ۲.۵ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم‌حجم و کسل کننده مواجه بود که هم‌زمان با انتشار گزارش‌های عملکردی ۶ ماهه شرکت‌ها و رفت و برگشت برخی نمادها به بازار سهام، بورس تهران شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی با هدف اصلاح پرتفوی و یا ذخیره بازدهی‌های کسب‌شده بود.

در این بین عملکرد منفی سایپا و ایران‌خودرو باعث شد تا گروه خودرویی‌ها چندان در کانون توجه خریداران سهام قرار نداشته باشند،‌هرچند که بر رویه خودرویی‌ها برای نشان دادن سود باعث شده تا همواره بهانه‌ای برای گرفتن افزایش نرخ در نیمه دوم سال داشته باشند.

در گروه پتروشیمی‌ها اما امروز بازارگردان گسترش نفت و گاز پارسیان در حالی به حمایت از این سهم در حجمی محدود روی دامنه نوسان مثبتی قیمتی پرداخت که پتروشیمی‌های وابسته به این هلدینگ نیز هم‌زمان با نوسان قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمیت روبرو بودند.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام،‌بازاری کم‌حجم و توأم با غلبه عرضه بر تقاضای سهام بود که هم‌زمان با انتشار گزارش عملکردی ۶ ماهه شرکت‌ها احتیاط را بر هر استراتژی مقدم می‌داند.