به نظر می‌رسد تشکیل کمیته مبارزه با فساد در شرایط فعلی بیش از آنکه برای ریشه کن کردن فسادهای ریشه دوانده در دربار سعودی باشد با هدف حذف مخالفان از صحنه سیاسی این کشور طراحی شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پادشاه سعودی در اقدامی غافلگیر کننده و تحت پوشش مبارزه با فساد اقتصادی، ۱۱ تن از شاهزادگان و نیز ۳۸ تن از وزرا و معاونان کنونی و سابق این کشور را برکنار و بازداشت کرد که در بین آنها متعب بن عبدالله فرزند ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان و رئیس گارد ملی و نیز ولید بن طلال میلیاردر سعودی به چشم می خورد.

ملک سلمان اخیرا در راستای مبارزه با فساد، کمیته عالی مبارزه با فساد را به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تشکیل داد.

بیشتر بخوانید: بازداشت گسترده شاهزاده‌های سعودی به‌اتهام فساد

فساد در دربار عربستان به یک پدیده عادی تبدیل شده و این مسئله ای جدیدی نیست که رژیم سعودی با آن بیگانه باشد. تشکیل چنین کمیته ای در شرایط کنونی این سوال را بر می انگیزد که هدف شاه سعودی از این اقدامات چیست؟

از دید ناظران سیاسی، تشکیل کمیته مبارزه با فساد در شرایط فعلی بیشتر از اینکه برای ریشه کن کردن فسادهای ریشه دوانده در دربار سعودی باشد به نظر می رسد که با هدف حذف مخالفان از صحنه سیاسی این کشور طراحی شده است به خصوص اینکه در بین این افراد کسانی دیده می شوند که سمت های حساس و کلیدی را در دست داشتند و برکناری متعب بن عبدالله فرزند ملک عبدالله و رئیس گارد ملی پیشن، این گمانه را تقویت می کند که هدف پادشاه عربستان از تشکیل این کمیته چیزی فراتر از مبارزه با فساد است.

به نظر می رسد که همه این اقدمات با هدف آماده سازی شرایط کامل برای انتقال قدرت در این کشور و به تخت نشاندن بی درسر محمد بن سلمان به قدرت صورت می گیرد.

برکناری متعب بن عبد الله بن عبد العزیز رئیس گارد ملی  و واگذاری این مسئولیت به فرد نزدیک به محمد بن سلمان برای اجتناب از وقوع هر گونه اقدام احتمالی علیه محمد بن سلمان در آینده انجام شده است و با این اقدام کنترل کامل دستگاههای امنیتی در اختیار محمد بن سلمان قرار خواهد گرفت. پیش از این نیز وزارت کشور از کنترل بن نایف خارج و به فرد مورد اعتماد بن سلمان واگذار شده بود.

این دستگیری ها بعد از آن صورت می گیرد که ملک سلمان با هدف حذف رقیب جدی فرزندش، محمد بن نایف ولیعهد خود را برکنار کرد و خبرها از داخل عربستان حاکی است که وی همچنان در بازداشت خانگی بسر می برد و ممنوع الخروج است.

شاه سعودی پس از مرگ ملک عبدالله دست به تغییراتی در حاکمیت این کشور زد و پست  کلیدی وزارت دفاع را به فرزند بی تجربه خود واگذار کرد و پس از آن نیز وی را جانشین ولیعهد کرد و وقتی که زمان را برای برکناری ولیعهدی مناسب دید لحظه ای در آن درنگ نکرد و با برکنار نایف، محمد بن سلمان را به ولیعهدی رساند.

اکنون شاه سعودی، با کمک مشاورانش به این نتیجه رسیده ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای مقابله با مخالفان محمد بن سلمان گشودن پرونده فساد های اقتصادی مخالفان است چرا که دریافته  فرزندش با مخالفان جدی در داخل روبر است که برای به قدرت رسیدن وی چاره ای جز حذف آنها وجود ندارد. در این راستا شاه سعودی تحت لوای مبارزه با تروریسم تلاش دارد مخالفان محمد بن سلمان را از سر راه بردارد.

این اقدام از دو زاویه اقدامی کم هزینه برای این رژیم محسوب خواهد شد و به تقویت جایگاه محمد بن سلمان خواهد انجامید: اول اینکه با این اقدام و تحت پوشش مبارزه با فساد، مخالفان جدی وی را از سر راه برخواهد داشت و دو اینکه این اقدام همراهی داخلی را به نوعی به همراه خواهد داشت و حتی به تقویت و جایگاه بیش از پیش فرزندش در حکومت خواهد انجامید چرا که مردم دل خوشی از شاهزادگان که درآمدهای نفتی را به جیب می زنند و ثروت هنگفتی را برای خود دست و پا کردند ندارند و سروصدای شاهزادگان هم راه به جایی نخواهد برد و راه هرگونه مخالفت‌ها بسته خواهد شد. در ثانی این اقدام از ملک سلمان چهره ای خواهد ساخت که جسارت لازم را برای مبارزه با فساد و برخورد با شاهزادگان در داخل حاکمیت را داشت که پیش از این کسی چنین اقدامی نکرده بود.

این اقدامات در واقع در تکمیل سیاست اصلاحی ولیعهد عربستان صورت می گیرد که تلاش دارد با ایجاد اصلاحات سیاسی قدرت خود را در داخل تحکیم و از خود چهره میانه رو و منادی مبارزه با افراطی گری و ایجاد اصلاحات در خارج به نمایش بگذارد.

نویسنده حسن رستمی کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه