وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امروز غربی‌ها پذیرفته‌اند که دوران گذاری که در آن حضور داریم خاصیت ویژه‌ای دارد و آن این است که به سوی جهان پساغربی حرکت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف صبح امروز (یکشنبه) در همایش طلوع حقیقت به مناسبت سالگرد نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی در محل حوزه هنری تهران، اظهار کرد: امروز زمانی را در روابط بین‌الملل می‌گذارنیم که شروعش بعد از رحلت حضرت امام(ره) صورت گرفت اما پیش‌بینی آن در زمان حضرت امام و نامه ایشان به گورباچف وجود دارد و ما از ابتدای دهه ۹۰ شاهد دورانی هستیم که مقام معظم رهبری به آن دوران پیچ تاریخی گفته‌اند.

وی ادامه داد: بسیاری از متفکرین و نویسندگان روابط بین‌الملل به این دوران، دوران گذار می‌گویند و چند بار هم حضرت آقا از دوران گذار نام برده‌اند. غربی‌ها پذیرفته‌اند که این دوران گذار خاصیت ویژه‌ای دارد و آن این است که به سوی جهان پساغربی حرکت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین افزود: البته این به معنی اهمیت و موقعیت نداشتن غرب در جهان نیست بلکه برای اولین بار در تاریخ روابط بین‌الملل است که تحولات دوران‌ساز نه در غرب و نه توسط غرب شکل می‌گیرد و این مساله اهمیت راهبردی در شناخت روابط بین‌الملل دارد. درک این واقعیت یک فهم بسیار راهبردی و استراتژیک برای نگاه به آینده است.