اخبار ویژه
تبلیغات

سکوی پرتاب بورس به قله

سکوی پرتاب بورس به قله

دنیای اقتصاد :  شاخص بورس تهران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست پس از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش‌های ۶ ماهه مناسب برخی گروه‌ها موجب افزایش اقبال خریداران سهام شد. به این ترتیب، نماگر بازار سهام تا اوج تاریخی خود حدود سه هزار واحد فاصله […]

دنیای اقتصاد :  شاخص بورس تهران در نخستین روز معاملات هفتگی با جهش ۶۶۳ واحدی توانست پس از ۴۵ ماه وارد کانال ۸۶ هزار واحدی شود. مطابق انتظارات، گزارش‌های ۶ ماهه مناسب برخی گروه‌ها موجب افزایش اقبال خریداران سهام شد. به این ترتیب، نماگر بازار سهام تا اوج تاریخی خود حدود سه هزار واحد فاصله دارد. امری که برای تحقق آن چهار محرک می‌توانند موثر واقع شوند. نخستین مساله، اعتمادسازی برای ورود پول‌های تازه به بازار سهام است؛ اعتمادی که یک وجه آن با نگاه به عملکرد مناسب شرکت‌ها کسب شده و روی دوم آن با رفع نگرانی‌ها از آینده برجام جلب خواهد شد. نوسانات بازار ارز محرک دیگری برای فتح قله تاریخی بورس تهران محسوب می‌شود. با توجه به نزدیک شدن به فصل تقاضای ارز، اگر سرکوبی از سوی سیاست‌گذار در جهت غیرواقعی شدن نرخ دلار صورت نگیرد، می‌توان بهبود عملکرد شرکت‌های سهامی را انتظار داشت. عامل سوم به آینده بازار جهانی برمی‌گردد؛ جایی که روند شاخص دلار جهانی و سیاست‌های چین می‌توانند اثرگذار باشند. اگر برآیند نیروها سطوح قیمتی فعلی را حفظ کنند، بهبود سودآوری شرکت‌های بورسی ادامه می‌یابد. در نهایت باید به روند نرخ سود در اقتصاد توجه داشت. اگر در بازار پول نیز مشابه بازار بدهی مسیر کاهشی نرخ سود محقق شود، ورود موجی از پول‌های جدید به بورس دور از انتظار نیست.

بازار سهام نخستین روز کاری هفته جاری را با رشد قابل‌توجه ۶۶۲واحدی (معادل ۸/ ۰ درصدی) شاخص کل آغاز کرد تا به این ترتیب نماگر بازار با ثبت بیشترین رشد در یک ماه اخیر به کانال ۸۶ هزار واحدی صعود کند. بر این اساس شاخص کل به بالاترین سطح خود از ۲۵ دی ماه ۹۲ تا کنون دست یافت. جهش روز گذشته شاخص کل در جریان معاملات دیروز بازدهی بازار سهام را از ابتدای سال تا کنون به ۹/ ۱۱ درصد رساند.کارشناسان معتقدند ادامه مسیر بورس تهران برای رسیدن به قله‌ای که پیش‌تر در تاریخ ۱۵ دی ۹۲ در آن قرار داشت،  بسته به چهار محرک است. وضعیت بازارهای جهانی، افزایش نرخ دلار، اعتماد‌سازی و همچنین نرخ سود بانکی محرک‌هایی هستند که می‌توانند جریان ورود پول به بازار سهام را تقویت کنند و رشد قیمت سهام را به‌دنبال داشته باشند.

کانال خبرگزاری فساد نیوز
کانال خبرگزاری فساد نیوز