به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، سه فیلم «بی‌نامی»، مستند «بافندگان خیال» و فیلم کوتاه «دوستت دارم» در جشنواره مختلف اروپایی به نمایش درمی آیند و با دیگر آثار رقابت می کنند.
فیلم سینمایی «بی نامی» به کارگردانی علیرضا صمدی در ادامه حضور بین المللی خود به جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ می‌رود.
چهارمین جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ از ۲۶ الی ۳۰ می(۵ الی ۹ خرداد ۹۷) در شهر زوریخ برگزار می‌شود.
این سومین حضور «بی نامی» بعد از حضور در فستیوال‌ پونا و اورنج سیتی است. همچنین پوستر انگلیسی این فیلم سینمایی را محمد روح الامین طراحی کرده است.
باران کوثری، حسن معجونی، پوریا رحیمی سام، شهروز دل افکار، مهتاب ثروتی، علی باقری، رضا افشار، محمود نظرعلیان بازیگران این فیلم سینمایی هستند.
تهیه کنندگی «بی نامی» بر عهده مجید رضابالا است و پخش بین‌المللی آن را علیرضا شاهرخی بر عهده دارد.
فیلمنامه «بی نامی» را فرهاد مهندس پور و علیرضا صمدی به طور مشترک به نگارش در آورده‌اند و در خلاصه داستان آن آمده است: چند روز مانده به تولد چهل سالگی امیر اتفاقاتی او را وارد بحران بزرگی می کند، بحرانی که او را به جستجو وا می‌دارد.

**مستند «بافندگان خیال» در جشنواره اسکاتلند
همچنین فیلم مستند «بافندگان خیال» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز به کارگردانی سیدمحمدصادق جعفری در جشنواره فیلم مستقل اسکاتلند پذیرفته شد.
چهارمین دوره جشنواره فیلم مستقل اسکاتلند در ماه آوریل ۲۰۱۸ در ۲ شهر ادینبورگ و استرلینگ اسکاتلند برگزار می‌شود و مستند «بافندگان خیال» ساخته سیدمحمدصادق جعفری در این رویداد سینمایی روی پرده می‌رود.
این جشنواره غیررقابتی ۳۰ فیلم مستقل از سراسر دنیا را به نمایش درمی‌آورد.
پیش از این اعلام شده بود که مستند «بافندگان خیال» ضمن نامزدی در دومین دوره‌ جوایز فیلم‌های صنعتی و اجتماعی ایتالیا و دومین دوره جایزه مستقل سینمای کودک و نوجوان لیتوانی، برنده جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره موندنس آمریکا، جایزه بهترین فیلم مستند خارجی زبان جشنواره «کاردیف» ولز و جایزه بهترین مستند جشنواره جهانی هند شده است.
این فیلم همچنین در جشنواره‌های کلکته هند، میشیگان، اوکلاهاما، سن‌دیه‌گو، آمریکا، مراکش به نمایش درآمده و منتخب بخش رسمی پنجمین دوره جشنواره مردم‌شناسی زلاتنا رومانی، دومین دوره جشنواره فیلم‌های زنان بیروت لبنان و پنجمین دوره جشنواره فیلم‌های اجتماعی نیویورک بوده است.
این فیلم طی روزهای ۲ تا ۵ فروردین‌ماه ۹۷ نیز در دهمین دوره جشنواره فیلم «ترنتون» روی پرده می‌رود. این رویداد در ایالت نیوجرسی آمریکا برگزار می شود.
مستند «بافندگان خیال» روایت زندگی تعدادی نابینا است که قالیبافی می‌کنند و وقتی با هم هستند، لحظات شاد زندگی خود را می‌گذرانند …

**حضور فیلم کوتاه «دوستت دارم» در جشنواره ایتالیا
دیگر اثر ایرانی حاضر در جشنواره های خارجی فیلم کوتاه «دوستت دارم» به کارگردانی بابک حبیبی فر است که در جشنواره فیلم ایتالیا به نمایش در می آید.
این جشنواره که امسال نهمین دوره اش برگزار می شود از ۱۱ تا ۱۴ آوریل (۲۲ تا ۲۵ فروردین ۱۳۹۷) در شهر کالیاری ایتالیا برگزار می شود.
سه سال پیش «ماهی و من» دیگر ساخته بابک حبیبی فر جایزه بهترین فیلم این جشنواره را به دست آورد.