رئیس‌جمهور با بیان اینکه سازمان هدفمندی یارانه ها تبدیل به صندوق رفاه امید می شود، گفت: شرایط جدید برای یارانه جدید به وجود می آید.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز در جلسه تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس اظهار کرد: امیدواریم تا آغاز دهه فجر و ۱۲ بهمن، لایحه بودجه به صورت قانون در اختیار دولت قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه امسال با بودجه‌های سال‌های گذشته متفاوت است، افزود: به خوبی روشن شده که بودجه تنها یک فهرست درآمدی و هزینه‌ای نیست بلکه بودجه بُرشی از برنامه چهار ساله دولت است.

رئیس‌جمهور افزود: من به محضر ملت ایران و شما نمایندگان مجلس عرض می‌کنم که تمام وعده‌های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت ماه ۹۶ در این لایحه تبلور دارد و بودجه ۹۷ به معنای آغاز اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است.

روحانی خاطرنشان کرد: تمام وعده‌هایی که دولت به مردم داده و در ایام انتخابات مورد مطالبه بوده که شامل اشتغال، رشد اقتصادی، رفع فقر، کاهش نابرابری‌ها و تحرک در طرح‌های اصلی و مهم و حضور بخش خصوصی در اقتصاد بوده، در این لایحه به خوبی مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه در تبصره‌های ۱۴، ۱۸ و ۱۹ لایحه بودجه ۹۷ شاهد یک تحول بزرگ خواهید بود، ادامه داد: دولت روند جدیدی را آغاز کرده و در سال‌های بعد نیز ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: پایه اصلی بودجه امسال، شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها صورت می‌گیرد.

روحانی با اشاره به اشکالات نظام بودجه‌ای فعلی کشور گفت: تاکنون این‌طور بوده است که یک دستگاه می‌گفت، من در سال گذشته هزار تومان گرفتم و ۹۰۰ تومان خرج کردم و امسال ۱۰ درصد از سال قبل باید بیشتر بگیرم؛ یعنی ۱۱۰۰ تومان، اما کسی که صرفه‌جویی می‌کرد، کمتر هم بودجه دریافت می‌کرد؛ لذا رقابتی برای هزینه کردن بودجه و تسلسلی برای گرفتن اعتبار شروع شده بود و نمی‌دانستیم که یک ارائه یک خدمت چقدر برای دولت هزینه دارد.

وی با تأکید بر اینکه نظام بودجه‌ریزی باید بر مبنای عملکرد و نتیجه باشد، نه بر مبنای هزینه پارسال، تصریح کرد: این روند در بودجه ۹۷ آغاز شده است؛ به گونه‌ای که حدود ۳۴ درصد بودجه‌ای که امروز تقدیم می‌شود، به صورت عملیاتی است و این میزان باید ادامه یابد تا در سال‌های آینده به طور کامل نظام بودجه‌ای به صورت عملیاتی شود.

رئیس‌جمهور افزود: در لایحه بودجه ۹۷، در بخش استانی ۱۰۰ درصد بودجه به صورت عملیاتی تعریف شده است.

روحانی با اشاره به افزایش اختیارات استان‌ها در لایحه بودجه سال آینده گفت: برای سال‌ آینده ۲۴ درصد بودجه هزینه‌ای و ۳۰ درصد بودجه عمرانی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد تا استان‌ها خودشان مدیریت کنند و نمایندگان مجلس در استان خودشان بهتر بتوانند بر کار استاندار و برنامه‌ریزان نظارت کنند.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه در این زمینه مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و باید با شدت نظارت کند، اظهار داشت: مشکل دیگر نظام بودجه‌ای فعلی این است که در سال‌های گذشته ردیف اندر ردیف ایجاد می‌شد و مثلاً دو تا برادر در یک دستگاه دو ردیف بودجه‌ای ایجاد می‌کردند و پسرعموی آن ها هم ردیف دیگری می‌گرفت، اما ردیف‌ها در بودجه امسال کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان مجلس تصریح کرد: حتماً به شما مراجعه می‌کنم و فشار می‌آورم، لذا حتماً باید نظارت کنیم که این ردیف‌ها کجا می‌رود و چگونه هزینه می‌شود.

اگر این رویه بودجه‌ای ادامه یابد، دولت بعد نمی‌تواند کشور را اداره کند

روحانی گفت: اگر این رویه بودجه‌ای ادامه یابد، شاید این دولت بتواند کشور را به گونه‌ای اداره کند، اما دولت بعد نمی‌تواند کشور را اداره کند.

وی تأکید کرد: در دولت یازدهم تلاش ما ایجاد یک آرامش و ثبات اقتصادی بود و می‌خواستیم این قطار بر روی ریل قرار بگیرد.

روحانی با بیان اینکه سازمان هدفمندی یارانه ها تبدیل به صندوق رفاه امید می شود، گفت: شرایط جدید برای یارانه جدید به وجود می آید. باید همدیگر رو یاری کنیم تا نیازهای مردم را براورده کنیم.  هر آنچه برای تبصره ۱۴ بدست می آوریم یا برای رفع مطلق و یا برای بخش سلامت هزینه می کنیم.