به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل،سازمان هواشناسی استان اردبیل از پیش‌بینی بارش برف ۲۰ سانتیمتری و کاهش ۲۰ درجه‌ای دمای هوا در استان اردبیل خبر داده است که در این زمینه مدیریت بحران استان نیز هشدارهای لازم را به دستگاههای اجرایی مربوطه و اقشار مختلف مردم داد تا برای مقابله با بحران احتمالی برف آماده شوند.

در حالی هواشناسی از پیش‌بینی بارش برف بسیار خوب در اردبیل گزارش داده است که استان اردبیل در ۳۴ روز گذشته از فصل زمستان برف آنچنانی به خود ندیده است که انتظار می‌رود با این بارش برف نگرانی‌های موجود در بخش آب منطقه برطرف شود هرچند که این برف نیازمند آمادگی و هوشیاری کامل مدیریت بحران می‌باشد.

پیش‌بینی هواشناسی استان اردبیل حاکی از روزهای برفی و سرد در اردبیل است که در این زمینه علاوه بر دستگاههای اجرایی مردم نیز باید آمادگی داشته باشند تا روزهای برفی بهمن ماه برای اردبیلی‌ها با خاطرات خوبی همراه شود.

پیش‌بینی بارش ۲۰ سانتیمتری برف در اردبیل

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی از اواخر روز پنجشنبه سامانه بارشی شمال استان را در بر می‌گیرد که این سامانه همراه با بارش برف و سرمای شدید بوده که در این زمینه هشدارهای لازم برای مقابله با بحران احتمالی برف ارائه شده است.

زمستان به شکل واقعی در اردبیل رخ‌نمایی می‌کند/ پیش‌بینی دمای 20- درجه در اردبیل

علی دولتی‌مهر تصریح کرد: روز جمعه تمامی مناطق استان اردبیل تحت پوشش سامانه بارشی قرار می‌گیرد که بارش برف در روز جمعه و شنبه به اوج خود خواهد رسید و پیش‌بینی شده در بخش مرکزی و جنوبی استان بارش برف مابین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر باشد و همچنین در مناطق شمالی بارش برف به ۵ تا ۱۰ سانتیمتر برسد.

وی گفت: براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی بارش برف در ارتفاعات استان نیز به ۴۰ سانتیمتر خواهد رسید و در همین رابطه روزهای برفی خوبی برای استان اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل افزود: پیش‌بینی شده دمای هوای اردبیل در روزهای جمعه تا شنبه به منفی ۲۰ درجه نیز برسد که بارش برف همراه با هوای سرد در منطقه خواهد بود.

تعطیلی مدارس اردبیل به موقع اعلام شود؛ آماده باش ستاد بحران استان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل از آمادگی کامل تمامی دستگاههای اجرایی برای مقابله با برف در اردبیل خبر داد و گفت: در این زمینه امروز جلسه ستاد بحران با حضور دستگاه‌های اجرایی برگزار و اطلاعات لازم ارائه و وظیفه دستگاهها برای خدمات‌رسانی مشخص شد.

مسعود امامی‌یگانه افزود: در این جلسه مصوب شد مسئولان متولی تعطیلی مدارس را به موقع اعلام کنند تا دانش‌آموزان و خانواده‌ها در سردرگمی قرار نگرفته و به موقع از تعطیلی مدارس آگاه شوند.

وی تصریح کرد: در جلسه ستاد بحران مقرر شد خدمات شهرداری اردبیل به ویژه تاکسیرانی از همان ابتدای روز پنجشنبه تقویت شود تا مشکلی در رفت و آمد مردم در سطح شهر وجود نداشته باشد.

وی از برنامه‌ریزی برای حضور اکیپهای راهداری و پلیس راه در جاده‌های اردبیل خبر داد و افزود: در این زمینه نیز برنامه‌ریزی خوبی انجام شده تا خدمات‌رسانی در موارد نیاز به راحتی انجام گیرد.

هم‌وطنان از سفر غیرضروری در روزهای پیش رو خودداری کنند

رئیس پلیس راه استان اردبیل با اشاره به پیش‌بینی بارش برف در استان اردبیل گفت: از هم وطنان تقاضا داریم در صورت ضروری نبودن سفر در روزهای جمعه و شنبه از سفرهای غیرضروری خودداری کنند اما در صورت اجبار تجهیزات زمستانی حتما به همراه داشته باشند.

زمستان به شکل واقعی در اردبیل رخ‌نمایی می‌کند/ پیش‌بینی دمای 20- درجه در اردبیل

سرهنگ سیدحجت فتاحی افزود: در حال‌حاضر پلیس راه در آماده‌باش کامل به سر می‌برد و در جاده‌های استان مستقر شدند تا در روزهای آتی در صورت نیاز خدمات به مسافران ارائه کنند.

وی تصریح کرد: از هم‌وطنان تقاضا داریم برنامه سفرهای خود به اردبیل را باتوجه پیش‌بینی هواشناسی تنظیم کنند و در صورت سفر به اردبیل تمامی تجهیزات زمستانی را به همراه داشته باشند تا در جاده‌های اردبیل با مشکلاتی مواجه نشده و سفر خوب و خوبی داشته باشند.

رئیس پلیس راه استان اردبیل اظهار کرد: انتظار می‌رود رانندگانی که در روزهای آتی قصد تردد در جاده‌های اردبیل را دارند علاوه بر داشتن زنجیرچرخ نکات ایمنی و سرعت مطمئنه و نیز تمرکز در رانندگی را مبنای کار قرار دارند تا شاهد هیچ گونه حادثه دلخراشی در جاده‌های استان نباشیم.

استقرار ۲۶۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری آماده خدمات‌رسانی در جاده‌ها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: ۲۶۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری استان در تمامی جاده‌های استان مستقر شدند تا در روزهای آتی عملیات زمستانی خود را انجام دهند و در این زمینه هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

علی رحمتی از آمادگی ۱۲۰ اکیپ راهداری با ۴۲۰ نیروی انسانی برای خدمات‌رسانی در جاده‌های استان خبر داد و افزود: ۱۳ راهدارخانه ثابت و سیار استان نیز آماده ارائه خدمات در جاده‌های استان هستند.

زمستان به شکل واقعی در اردبیل رخ‌نمایی می‌کند/ پیش‌بینی دمای 20- درجه در اردبیل

وی تصریح کرد: نمک و شن نیز در انبارهای راهدارخانه ذخیره شده است و از لحاظ برف‌روبی و نمک‌پاشی جاده‌های استان هیچ مشکلی نداریم و برنامه‌ریزی منسجمی برای خدمات‌رسانی در جاده‌های استان در روزهای آتی انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل اظهار کرد: دستگاهها و اکیپهای راهداری به صورت ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و کوهستانی مستقر خواهند شد تا در صورت نیاز و مواقع اضطراری خدمات خود را ارائه دهند.

پیش‌بینی سازمان هواشناسی استان اردبیل نوید روزهای برفی و سرد را می‌دهد که انتظار می‌رود این برف مرهمی بر خشکسالی اردبیل باشد و خوشحالی کشاورزان و زارعان منطقه را به دنبال داشته باشد.

انتظار می‌رود مردم نیز باتوجه به برودت شدید هوا و کاهش دما در استفاده از وسایل گازسوز نکات ایمنی را رعایت کرده تا شاهد هیچ‌گونه حادثه و یا مشکلی در این زمینه نباشیم.

همچنین توصیه پلیس راه استان به رانندگان خودداری از سفرهای غیرضروری و داشتن زنجیرچرخ است تا این روزهای برفی بهمن‌ماه برای اردبیلی ها با خاطرات خوبی همراه شود.