نماینده سابق مجلس گفت: برجام بر گرفته از رسوبات فکری و خود باختگی در مقابل بیگانکان و با اغواگری در متن جامعه برای همراه کردن مردم انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی بعدازظهر امروز در نشست «از ۲۰ دقیقه جنجالی تا فساد اقتصادی» که با موضوع بررسی و بازخوانی اتفاقات سیاسی سالهای اخیر، در دانشکده صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به عنوان یک نعمت به دست ما رسید؛ همانطور که این نعمت نصیب ما شد ممکن است آن را از دست بدهیم. رهبری انقلاب دو سال قبل فرمودند اگر مردم از مکتب امام (ره) دور شوند، سیلی خواهند خورد و سال قبل هم فرمودند که هم خودتان و هم اسلام سیلی خواهید خورد.

وی ادامه داد: ما در مسیر تهدیدهای جدی که تهدید کننده اساس انقلاب است قرار گرفته ایم، ما در رقابت تنگاتنگی قرار گرفته ایم و از دریچه تنگناهای جناحی نباید به مسائل نگاه کرد. باید از منظر رویارویی انقلاب با نظام سلطه نگاه کرد.

نماینده سابق تهران در مجلس گفت: به اعتقاد من مشکلات اساسی کشور ناشی از ۴ ویژگی است؛ ویژگی اول رسوب تفکر غربی در کشور ما و عدم درک این خطر برای کشور است، دنیاطلبی و قدرت طلبی مشکل دوم است و سبب شده کشور ما از بسیاری از مواهب محروم شد.

زاکانی اظهار داشت: سومین مشکل غفلت خواب الودگی و بی رمقی نیروهای انقلاب است؛ زمانی که خواب آلوده باشیم نمی توان مسیر اصلاح را پیش بگیریم.

وی چهارمین مشکل را عدم رشد متناسب با انقلاب اسلامی در زمینه معرفت، بصیرت و شناخت عمیق دانشت و گفت: این مشکلات از خود ماست، اگر این چهارگانه را در نظر بگیرید، می بینید که موجب شده در میان مسئولان و در جامعه دچار مشکلاتی باشیم.

مشکلات اقتصادی موجب می شود که ولنگاری فرهنگی و اجتماعی هم ایجاد شود

این نماینده ادوار مجلس تاکیدکرد: بخش زیادی از مسئولین ما دچار اشرافیت سیاسی شده و از مردم جدا شدند؛ علاوه بر این، فساد در میان مسئولین قبح خود را از دست داده است.

زاکانی اظهار داشت: پیوستگی بین فساد و قدرت موجب بی تدبیری و بی عملی شده است؛ طوری که چشم خود را بر مشکلات کشور بسته اند. سطح خدمتگزاری مسئولان و سرعت پیشرفت کشور کاهش می یابد، تبعات این مشکلات تنگنای اقتصادی و معیشتی مردم است.

وی ادامه داد: امکانات برای همه هست اما عده ای به عنوان طبقه ممتاز در سرچشمه نشسته و از امکانات استفاده می کنند. مشکلات اقتصادی موجب می شود که ولنگاری فرهنگی و اجتماعی هم ایجاد شود که نمونه اش اعتیاد است.

این فعال سیاسی بابیان اینکه سرخوردگی نخبگان و نا امیدی مردم نتیجه این مشکلات شده که محصول آن بی اعتمادی است، ادامه داد: یک دسته مشکلات برای کشور ایجاد شده و سرعت کشور در مسیر کاهش یافته و موتور خاموش شده و می ایستد اما چون رقبای ما نمی ایستند، دچار عقب گرد وحشتناک می شویم.

وی افزود: در نتیجه عده ای فکر می کنند «هر کی هرکی» است و قانون گریزی می شود، الان اقای احمدی نژاد فکر کرده «هرکی هر کی» است و یا نمونه اش حادثه خیابان پاسداران است.

زاکانی گفت: در نتیجه این مشکلات در جامعه دچار گسست می شویم که در نتیجه منجر به انقراض ایران خواهد شد، انقلاب در نطفه خفه خواهد شد و اسلام سیلی خواهد خورد.

این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: این مسیر نباید ادامه یابد، باید این مسیر را شکست، خواص و پیشگامان ملت باید قیام کنند و میدان اصلاح و عمل رهبری را فراخ کنند.

زاکانی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب از مدت ها پیش که تاکید بر انقلابی گری و بعد اعلام آتش به اختیار و قیام کردند، در راستای برهم زدن نگاههای جریانی و از منظر مردم موضوعات را دیدن است.

دنیاطلبی مایه اصلی فساد است

وی اظهار داشت: برجام بر گرفته از رسوبات فکری و خود باختگی در مقابل بیگانکان و با اغواگری در متن جامعه برای همراه کردن مردم انجام شد.

این نماینده مجلس نهم گفت: دنیاطلبی مایه اصلی فساد است. اکثریت مسئولین ما خوب هستند اما یک بز گر گله ای را گر می کند. عدم دقت در انتخاب موجب این شرایط شد.

زاکانی تاکید کرد: امروز هرکسی که دلش برای اسلام ایران و مردم می تپد باید به صحنه بیایند و نقطه آغاز این حرکت از صحبت روشنگرانه با مردم آغاز می شود و انقلاب سومی در مسیر شدن انقلاب رقم می خورد. جامعه و دولت اسلامی رقم می خورد، جامعه ای که در آن توسعه اقتصادی و عدالت است و ایران را سرآمد کشور های جهان می کند.

وی در مورد علت محکومیتش در قوه قضائیه در انتخابات ریاست جمهوری گفت: من ادعا کردم دولت در سال ۹۲مصوبه ای در ستاد ویژه تدابیر اقتصادی به تصویب رساندند که تخفیف فروش نفت را قانونی کنند.

زاکانی ادامه داد: مهرماه سال ۹۴دیوان محاسبات در گزارشی میزان فاجعه بار این فساد را اعلام کرد و از سوی رهبری انقلاب جلوی این فساد گرفته شد.

نماینده سابق تهران در مجلس ادامه داد: من به علت محرمانه بودن این نامه شماره مصوبه ستاد و گزارش دیوان را به قاضی دادم تا استعلام کند اما قاضی استعلام نکرد و بنده را محکوم کردند و با همین حکم بنده را در انتخابات ریاست جمهوری هوا کردند.

وی تاکید کرد: یکی از حقوق دانان شورای نگهبان به بنده اعلام کرد تا ساعت ۱۴ اسم شما جزو ۶ نفر بود اما ساعت ۱۴ حکمی آوردند که یک سال حبس دارد صلاحیت بنده احراز نشد.

زاکانی گفت: بعد از آن حکم بنده به دیوان عدالت رفتم و دادستان اعلام کرد که این حکم سیاسی است.

نماینده سابق تهران در مجلس اظهار داشت: علت دیگر این حکم این است من در خصوص فردی به نام موسوی صحبت کردم و گفتم زشت است که این فرد که پرونده وی در سازمان گردشگری در تبانی با اقای بقایی موجود است همراه با رییس جمهور در مراسم بیعت با آرمان های امام به داخل ضریح برود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم در خصوص برخی اظهارات صادقی نماینده اصلاح طلب تهران گفت: تفاوت مابا آقای صادقی این است که ما فرار نمی کنیم هر زمان که ما را به دادگاه دعوت کنند می رویم، چرا وقتی ایشان به دادگاه دعوت شد سر و صدا به راه انداخت.

وی ادامه داد: مقابله با فساد خوب است اما نباید تبدیل به مواجهه سیاسی شود باید به فساد به صورت جامع نگاه کرد نباید نگاه بخشی به فساد داشته باشیم.

اگر مجلس اصلاح شود کشور اصلاح می شود

زاکانی اظهار داشت: اگر مجلس اصلاح شود کشور اصلاح می شود. در این راستا در مجلس هفتم کمیته صیانت از نمایندگان تشکیل شد که منجر به تصویب قانون هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شد که به نظر من این طرح جان دار نیست و این بار هم هیات رئیسه مجلس همه کاره است.

نماینده سابق تهران در مجلس در مورد عملکرد احمدی نژاد گفت: اقای احمدی نژاد به عنوان هنرمند بزرگ و تاریخی یک هنرمندی که کم مانده ادعای نبوت کند می خواهد رهبر اپوزیسیون شود و فکر می کند کار تمام شده است و ایشان منجی خواهد بود.

وی تاکید کرد: در کشور مشکلات وجود دارد و راه حل ان نیز وجود دارد. اقای احمدی نژاد دارد کاری می کند که نه دنیا دارد نه اخرت.

زاکانی در پاسخ به انتقادات از عملکرد جمنا گفت: بنده در تشکیل جمنا دخالتی نداشتم فقط به عنوان نامزد انتخابات به من رای دادند. جبهه مردمی در انتخابات توفیقاتی داشت که می توانست بهتر باشد الان هم می تواند بهتر عمل کند ولی بنده در جبهه مردمی نقشی ندارم و معتقدم باید بهتر کار کنند و از ظرفیت خلق شده استفاده کنند که متاسفانه در این راستا گام بر نمی دارند.

وی اظهار داشت: افرادی که الان کشور را اداره می کنند از نفس افتاده اند و کشور را هم از نفس می اندازند و حرکت کشور برای پیشرفت را کند می کنند امیدواریم ملت این پرچم را از دست این افراد بگیرند. ما نیاز به جهاد روشنگری و امید بخشی داریم.

زاکانی افزود: مشکلات کشور لاینحل نیست قابل حل است اما پتانسیلی را می خواهد که در نسل امروز قرار دارد.

معتقد به حذف افراد نیستم

نماینده سابق تهران در مجلس گفت: پیری کابینه عیب های خاص خود را دارد اگر جنگ را دست پیرمرد ها می دادند این نتیجه رقم نمی خورد جوانانی که برای فتح قله ها قدم بر می داشتند جنگ را به پیروزی رساندند.

وی تاکید کرد: من معتقد به حذف این افراد نیستم اینها باید تجربه نگاری کنند اگر در مجلس و دولت آینده به سمتی برویم که افراد با نشاط را جایگزین کنیم می توانیم برای حل مشکلات گام برداریم.

نماینده سابق تهران در مجلس در مورد ریشه های فساد گفت: موجودیت رژیم پهلوی تولید فساد می کرد و با انواع و اقسام راهکار ها به دنبال غارت کشور بودند اما در نظام ما اینگونه نیست، فساد سیستمی بدین معنا که آدم های فاسد در قوای قضاییه مجریه و مقننه یکدیگر را پیدا و حمایت می کنند، وجود دارد. بدنه انقلاب و نظام در مقابل این فساد مقاومت می کند و ما باید به این بدنه کمک کنیم.

وی در مورد راهکارهای مبارزه با فساد گفت: ایجاد شفافیت در جامعه، از بین رفتن کاستی سیستم ها و قوانین و از بین رفتن زمینه رانت و فرهنگ رانتی از اقدامات مهم است.

نماینده سابق تهران در مجلس با بیان اینکه برای بازگرداندن امید به مردم راه میان بر وجود دارد گفت: باید با حداقل افراد با حداکثر جرم و حداکثر قرابت با قدرت بر خورد کرد.

وی تاکید کرد: نقطه آغاز برخورد با فساد باید بررسی علنی پرونده برادران لاریجانی، روحانی و جهانگیری باشد.

زاکانی گفت: بزرگترین مولد فساد در کشور دولت ها هستند چون بیشترین امکانات کشور در دست دولت ها است.

علت اینکه اقای احمدی نژاد این همه به در و دیوار می زند قدرت طلبی و دنیا طلبی است

وی ادامه داد: علت اینکه اقای احمدی نژاد این همه به در و دیوار می زند قدرت طلبی و دنیاطلبی است. اقای احمدی نژاد یک هنرمند است اقای روحانی هم هنرمند است و هر چه هنر آقای هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد داشتند همه را یکجا آقای روحانی دارد.

نماینده سابق تهران در مجلس در مورد نظر رهبری انقلاب در خصوص بررسی برجام در مجلس گفت: رهبری ما را به دفتر خواستند و فرمودند در خصوص برجام کاری هم در شورای عالی امنیت ملی در حال انجام است در خصوص طرح خود با شورا هماهنگ باشید که دو صدا از ایران در خصوص برجام شنیده نشود.

وی ادامه داد: ایشان فرمودند کاری که در شورا تصویب شده کف کار است هر اقدامی را برای تقویت این کار انجام دهید. ما در همین راستا جلسه ای با شورای عالی امنیت ملی داشتیم که اقای جلالی از آن جلسه قهر کرد و رفت. به تفاهماتی رسیدیم.

نماینده سابق تهران در مجلس ادامه داد: من ساعت۶.۳۰ صبح این تفاهمات را به اقای لاریجانی ارائه دادم اما ایشان قبول نکرد که طرح خودشان را در این راستا اصلاح کند.

زاکانی گفت: رهبری انقلاب تاکید داشتند که مجلس به انسداد کشیده نشود دعوا نشود و منطقی بحث شود.

وی ادامه داد: ایشان تاکید کردند اگر جایی در این طرح کم گذاشتند نهایتا من جبران می کنم.