رییس هیات ‏مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای استان تهران گفت: گزارش‌های مالی سازمان روی پورتال قرار داده شده و برای همه قابل مشاهده است، چرا که شفافیت شعار ماست و اعتقاد داریم وقتی از یک تشکل صنفی حرف می زنیم، شفافیت و مبارزه با فساد اولین اصل است.
به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست؛ دومین نشست خبری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با حضورمحمد باقر اثنی‏ عشری رییس هیات ‏مدیره سازمان، محمدرضا حدادی سخنگوی سازمان و علی آذرکار دبیر سازمان در محل دبیرخانه سازمان نصر تهران برگزار شد.
در ابتدای این نشست محمد باقر اثنی‏ عشری از خبرنگاران و اصحاب رسانه برای حضور در مجع سالیانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای تهران دعوت کرد.
اثنی‏ عشری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به  موضوع مالیات و شفافیت مالیاتی شرکت‌های عضو سازمان نصر اشاره کرد و افزود: برآورد ما درباره اندازه بازار فاوا در کشور در سال ۹۵ حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان بود.
وی در خصوص وجود فرار مالیاتی اعضای سازمان نصر نیز گفت: حداقل درباره شرکت هایی که عضو صنف هستند و معمولاً فروش بدون فاکتور و بدون قرارداد ندارند، به جرات می توانم بگویم فرار مالیاتی اگر وجود داشته باشد هم بسیار کم است.
رییس هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران در پاسخ به سوال دیگری در خصوص محول شدن تکالیف شورای عالی انفورماتیک به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‏ ریزی کشور، جایگاه شورای عالی انفورماتیک هم متزلزل و وظایف آن به شورای عالی فضای مجازی که یک نهاد فراقوه ای است و نهاد اجرایی محسوب نمی‏ شود، واگذار شد.
وی گفت: با مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی بخش‌هایی از وظایف و ماموریت‌های سازمان برنامه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل شد؛ از جمله تمام مسائل مربوط به سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای و فعالیت‏ های مربوط به ثبت نرم‌ افزار، تایید فنی نرم‏ افزار و ثبت اختراع نرم‌ افزار به این وزارتخانه واگذار شده است.
وی افزود: این تکلیف فعلاً به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ شده است، اما اینکه کدام بخش وزارتخانه مسئولیت این کار را به عهده خواهد داشت، باید در خود وزارتخانه تصمیم‌ گیری و مشخص شود، با این حال، به نظر می‌رسد سازمان فناوری اطلاعات مسئول نظارت بر انجام این وظایف خواهد بود.
علی آذرکار دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای استان تهران هم درباره تعداد اعضا و رسته بندی فعالیت این اعضا توضیح داد و گفت: این سازمان حدود ۴۵۰۰ عضو دارد که حدود ۲۷۰۰ عضو آن در بخش های مختلف فعال هستند.
وی تاکید کرد که فعالیت این اعضا در بخش های مختلف توسط شورای عالی انفورماتیک تدوین شده و در طول زمان به روز نشده‏ اند و به همین دلیل اکنون با حوزه‏ هایی مانند اینترنت اشیا و اپلیکیشن‏ های تلفن همراه مواجه هستیم که در این رسته‏ بندی‏ها وجود ندارند.
آذرکار گفت: ما تلاش داریم این رسته‏ بندی‏ها را یک بار دیگر با کمک کمیسیون‏های سازمان تعریف کنیم و در آینده نزدیک هم از شرکت ها خواهیم خواست جایگاه خود را بر اساس این رسته‏ بندی‏ها معین کنند.
محمدرضا حدادی خزانه‏ دار و سخنگوی سازمان نصر تهران نیز در پاسخ به سوالی درباره مشکلاتی که بر سر راه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار دارند اشاره کرد: در سمیناری که در آبان ماه با همکاری موسسه بامداد برگزار کردیم به سهم بزرگ فاوا در اقتصاد اشاره شد.
وی گفت: طبق این آمار با وجود رکود اقتصادی رشد صنعت فناوی اطلاعات حدود ۱۷ درصد است که در هیچ صنعت دیگری و در هیچ دوره مشاهده نشده است که با این وجود، شرایط بد اقتصادی روی شرکت‏ های عضو سازمان هم تاثیرات منفی خود را  گذاشته است.
حدادی افزود: مثلا در بخش سخت‏ افزار اکنون با یک رکود تقریبا مطلق مواجه هستیم و شرکت‏ های اینترنتی مشکلات خودشان را با موضوع تعرفه، قیمت‏ گذاری، رگولاتوری و اپراتورها دارند و در معرض تهدید جدی هستند.
وی گفت: فضای کسب‏ و کارهای اینترنتی هم مدام سایه فیلترینگ را بر سر خود می‏بینند و رشد فزاینده تورم، هزینه شرکت‏ها را به شدت بالا برده و از سوی دیگر رکود باعث کاهش درآمد شرکت‏ ها شده است.
وی افزود: امروز ما درباره بود و نبود شرکت‏ ها بحث می‏ کنیم، البته بخش‏ هایی از صنعت که می‏ توانند صادرات داشته باشند یا درآمد دلاری و هزینه ریالی دارند از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردارند.