ه گزارش صبحانه،غلامحسین شافعی امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: اقتصاد و جامعه ایران این روزها در حال گذران شرایط خاصی است.

وی افزود: عدم تعادل‌های موجود در جامعه و زمینه‌های مختلف تولید، مصرف، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز که زمانی می‌توانست با درآمدهای نفتی و منابع خدادادی تا حدودی رفع و رجوع گردد، می‌رود تا با محدودیت این منابع، تصویر ناکارآمد برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و میان‌مدت ما را نمایان کند.

شافعی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جلسه با رئیس‌جمهور و اعضای کابینه گفت: ایشان مجدداً در آن جلسه بر تولید و داشتن نقشه راه تأکید فرمودند و همچنین به ضرورت تقویت بخش خصوصی تأکید داشتند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: متدسفانه باید معترف شویم که ما در این امر از دقت و جدیت کافی برخوردار نبوده‌ایم و امروز عدم برنامه‌ریزی‌های مناسب و بخش خصوصی ضعیف برایمان پاشنه آشیل شده است.

وی گفت: امروز بیش از پیش اثرات عدم اصلاح ساختارهای معیوب که حاکم بر اقتصاد کشور است و در بسیاری از متغیرهای اقتصادی کشور قابل رویت است و یکی از آنها بازار و تقاضای ارز در این بازار جهت واردات مواد اولیه و تأمین ماشین‌آلات صنعتی است که کشور را متأسفانه با یک تقاضای کاذب و بیش از حد نرخ ارز روبه‌رو کرده است.

شافعی اضافه کرد: ما امروز در شرایطی غیرطبیعی قرار داریم و لزوماً در این شرایط باید تصمیمات خاصی اتخاذ شود، لذا لازم است ضمن حفظ و تأکید بر قوانین و مقررات جاری کشور در آن بخش‌ها، روش‌هایی که می‌توانیم به بخش خصوصی کشور کمک کند را هرچه سریع‌تر پیدا کرده و به آن ورود کنیم.

وی اظهار داشت: مسلماً ما نیز به مشکلات و تنگناهای اعتباری و مالی دولت اشراف داریم و معتقدیم دولت باید در این شرایط بخشی از تنگناها را قبول کند و به کنترل هزینه‌های خود بپردازد و دایره تصمیم‌گیری‌ دولتی را بازتر کند و بپذیرد، در بخش خصوصی کشور تجربیاتی هست که می‌تواند راهکار برون‌رفت از این شرایط باشد.

شافعی گفت: جامعه ما مثل سال‌های گذشته برای برون‌رفت از مشکلات و مسائل دست به ایجاد ساختارها و نهادهایی زده است تا از عهده این مهم برآید. درواقع ما هر زمان با مشکلی مواجه شده‌ایم، سخت‌افزار و چارچوب‌های سازمانی را ایجاد کرده‌ایم و به پیچیده‌تر کردن بروکراسی اداری مشغول شده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: این سازمان‌ها را چنان در پوسته‌های سنگین قرار داده‌ایم و آن‌چنان بر این سازمان‌ها چارچوب‌ها و معیارهایی غیرقابل انعطاف استوار نموده‌ایم که عملاً نه‌تنها نقشه پیش‌برنده را از این سازمان‌ها گرفته‌ایم که خود این سازمان‌ها، تشکل‌ها را تبدیل به زنجیره‌ای کرده‌اند که همان حداقل حرکت اقتصادی کشور را اگر متوقف نکرده باشد، حتماً کند نموده و یا به انحراف کشانده است.

شافعی اظهار داشت: متأسفانه از این بابت ما مسبب اتلاف منابع مالی و انسانی فراوانی شده‌ایم. سازمان‌ها و نهادهای موازی بسیاری ایجاد کرده‌ایم که مسبب بخشی از فساد و ناکارآمدی‌های امروزی اقتصاد گردیده است.

وی‌ ادامه داد: در این شرایط باید برای این سازمان‌ها و نهادها تدبیری اندیشیده شود، این نهادها و سازمان‌ها در حال حاضر سنگ‌های بزرگی بر سر راه فعالیت‌های اقتصادی هستند.

رئیس اتاق بازرگانی تصریح کرد: اما در وضعیت کنونی بر اساس دستور مقام معظم رهبری برای تشکیل ستاد هماهنگی سران سه قوه امیدواریم که این اقدام یکی از کارآمدترین و کارسازترین تشکل‌هایی باشد که در این زمینه به وجود آمده است.

شافعی افزود: اگر بتوانیم در مسیر مستقیم حرکت کنیم و خاصه به این موضوع توجه شود که دایره بسته تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری نمی‌تواند به توفیق دست یابد و به دنبال مشارکت بخش خصوصی در مناسبات اقتصادی هستیم، این مشارکت صرفاً نباید در اجرا و همراهی خلاصه شود.

وی افزود: لازم است صدای بخش خصوصی و البته بخش خصوصی واقعی شنیده شود و اگر این صدا به حق بود، حق رأی آن محفوظ باشد و حتماً به اجرا گذاشته شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: آنچه از بابت تحریم‌‌ها در پیش رو داریم متأسفانه اثرات نامطلوبی را پیش‌بینی می‌کنیم. تحریم‌ها سبب خواهد شد، تا هزینه تأمین مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای افزایش یابد و قدرت رقابت فروش محصول در بازارهای داخلی و خارجی کاهش یابد.

شافعی بیان داشت: علت این مسئله به عوامل زیادی برمی‌گردد، زیرا تحریم‌ها باعث افزایش حق بیمه ناشی از واردات کالا و مواد اولیه و ماشین‌آلات و صادرات می‌شود، همچنین باعث از دست دادن تأمین‌کنندگان ردیف اول و نهایتاً رجوع به تأمین‌کنندگانی که از رتبه پایین‌تری برخوردار هستند. می‌شود.

وی اظهار داشت: ناگزیر می‌شویم به سمت واردات ماشین‌آلات و ابزارهایی برویم که شاید در سطح تکنولوژی جهان قابلیت رقابت‌پذیری در جهان را برای تولیدات کشور فراهم نکند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: همچنین مشکلات ناشی از ارسال و دریافت وجوه مالی و عدم همکاری سیستم‌ بانکی بین‌المللی با بانک‌های داخلی و درنهایت افزایش هزینه‌های مالی برای بازرگانان را دارد.

شافعی اضافه کرد: از دیگر اثرات تحریم‌ها از دست رفتن بازارهای صادراتی به واسطه نبودن ثبات اقتصادی در مناسبات فی‌مابین و گردش نیافتن سرمایه و نهایتاً افزایش قیمت تمام‌شده محصول و توقف واحدهای تولیدی است.

وی ادامه داد: در این شرایط باید راهکارهای مکملی برای جبران اثرات تحریم‌ها پیش‌بینی شود که از جمله این راهکارها اجرای درست فرمان مقام معظم رهبری در هماهنگی سران سه قوه با اخذ نظرات بخش خصوصی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: محدودیت منابع ایجاب می‌کند که تخصیص‌ها از اصل منابع بلندمدت ملی تبعیت کند و در چگونگی تخصیص منابع، اولویت‌های کشور به طور جدی مدنظر قرار گیرد و راه رانت‌جویی و فسادانگیز معمول سریعاً متوقف شود.

شافعی گفت:‌ اما مهم‌ترین مسئله‌ای که هیچ توجهی به آن نمی‌شود و بزرگ‌ترین اثر را در اقتصاد کشور دارد، مشکلات داخلی است، به طوری که فعالان اقتصادی در دام مشکلاتی گرفتارند که رفع آنها به دست خود ماست.

وی افزود: راه اثرگذار بر محدودیت‌های حاصل از تحریم‌ها، مشکلاتی است که به دست خودمان در فضای کسب و کار ایجاد شده و به محض بروز مشکل این تنگناها در داخل کشور اضافه می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: رفع بسیاری از این مشکلات می‌تواند یکی از راه‌های مقابله با تحریم باشد و در عین حال ما با دست خود به موازات تحریم در جهت ایجاد مشکلات حرکت می‌کنیم.

شافعی اظهار داشت: برخورد منطقی این است که هرچه موانع ناشی از تحریم زیادتر شود، موانع داخلی برداشته شود و بندهای بسته به فضای کسب و کار بریده شود.

وی با اشاره به تقاضای فعالان اقتصادی گفت: در کنار ایجاد موانع خارجی، موانع داخلی را برداریم و راه را برای فعالان اقتصادی و مقابله با تحریم باز کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران  در ادامه به گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار اتاق ایران اشاره کرد و گفت: فضای کسب و کار در بهار امسال نسبت به زمستان سال گذشته بسیار بدتر شده است و بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی فضای کسب و کار در بهار ۹۷ رقم شاخص ملی ۶.۱۵ بوده که این رقم به مراتب بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته است.

شافعی افزود: یعنی همراه با تحریم فضای کسب و کار بدتر شده است، بنابراین ما خواستاریم تصمیمات داخلی، تصمیماتی در مقابل موانع خارجی باشد نه اینکه تصمیمات تقویت‌کننده این موانع باشد و با دست خویش گلوی خویش را بفشاریم./فارس