اجرای نمایش‌های «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از کشور ایتالیا، «نجات مادر»، اظهار امیدواری کریستوف تیبالت، کارگردان خارجی نمایش «مینیاتور» برای حضور دوباره در جشنواره و نیز تمجید کارگردان یکی از نمایش‌ها از رقابتی شدن بخش بین‌الملل چهار خبر مرتبط با بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان است.

به گزارش ایلنا، بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ۱۰ تا ۱۵ آذر با دبیری مریم کاظمی در همدان درحال برگزاری است.

ایتالیایی‌ها دفتر خاطرات جوجه اردک زشت را مرور می‌کنند

«دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» نام نمایشی است از کشور ایتالیا که در بخش مسابقه بین‌الملل بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان روی صحنه می‌رود.

این نمایش نوشته اچ سی اندرسون است که با کارگردانی تونیو دی نیتو در این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به صحنه می‌رود.

نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» اقتباسی از داستان تخیلی زندگی یک اردک کوچک است؛ او با درک جوانی‌اش از مراحل مختلف زندگی گذر می‌کند. خود و جایگاه خود را در زندگی می‌یابد و به این نتیجه می‌رسد که تنوع عامل باارزشی است…

عوامل اجرایی این نمایش که محصولی از کمپانی« فکتوری ترنسادریتیک/تیر دانزا» است، عبارتند از: کارگردان: تونیو دی نیتو، نویسنده: اچ سی اندرسون، بازیگران: فابیو تینلا، ایلاریا کارلوچی، لوکا پاستور، تکنسین: دیوید آرسنیو،  محصول کشور ایتالیا.

همچنین در معرفی کارگردان این اثر نمایشی آمده است: تونیو دی نیتو، متولد ۱۹۷۹است. فعایت هنری‌اش را در کمپانی کورجا آغاز کرد؛ جایی که او در آنجا برای ده سال مشغول به کار بود. حضور در کارگاه‌های نمایشی معاصر در کنار استادانی هم چون سزار بری، نکروسیوس و آرتور سیریلو که در نمایش اُتللو هم ایفای نقش داشت. او فارغ التحصیل ادبیات یونان با تز قرائت از ارسطو به شکل معاصر(نوین) است. وی در سال۲۰۱۰ کمپانی فکتوری ترنسادریتیک را تاسیس کرد. در این کمپانی رویای نیمه‌شب تابستان، رومئو و ژولیت (از نمایشنامه‌های شکسپیر) تامینگ شرو، سیندرلا، خاطرات جوجه اردک زشت و … را کارگردانی کرد که بااستقبال تماشاگرانِ جشنواره‌های ادینبورگ، یونان، تونس، اسپانیا، مقدونیه، مونته‌نگرو و سویس روبه رو شد.

نمایش «خاطرات جوجه اردک زشت» که مدت زمان اجرای آن ۵۰ دقیقه است، روز سه شنبه ۱۴ آذر ماه در سه نوبت ۱۰، ۱۵ و ۱۷:۳۰ در تالار اصلی مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی به صحنه می‌رود.

بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با دبیری مریم کاظمی از ۱۰ تا ۱۵ آذر ماه در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

نمایش «نجات مادر» برای خردسالان اجرا می‌شود

نمایش‌نامه «نجات مادر» نوشته مشترک استا کوتو و مارکو هوویکالا از کشور فنلاند توسط مهناز آقایی ترجمه و کارگردانی شده از جمله نمایش هایی بود که در سومین روز جشنواره بیست و چهارم به اجرا در آمد.

مهناز آقایی توضیح داد: اجرای صحنه‌ای نمایش «نجات مادر» را سال گذشته در بخش بین‌الملل جشنواره دیدم. به نظرم نمایش‌نامه پتانسیل و قابلیت اجرا به صورت عروسکی را برای خردسال داشت. با این گروه آشنا شدم و خواستم متن را ترجمه و کار کنم.

وی ادامه داد: در اجرا یکسری دیالوگ‌ها با توجه به مخاطب خردسال و هم‌خوانی نداشتن با فرهنگ کشورمان حذف شده ولی به کلیت اثر وفادارم.

آقایی آشنایی خردسالان با مفهوم رنگ‌ها را پیام اصلی نمایش دانست و افزود: تنالیته رنگ‌ها و طیف تیره  و روشن همچنین رسیدن به شادی و خندیدن در «نجات مادر» نمایش داده می‌شود.

وی با این توضیح که طراحی صحنه پرتابل و البته کاربردی است، تصریح کرد: با استفاده از متریال پارچه صحنه تغییر می‌کند. همچنین در اجرا از عروسک‌های دست‌کشی، ماپت و انگشتی استفاده می‌شود.

ساختار نمایش «نجات مادر» به گونه‌ای طراحی شده که تماشاگر در اجرا مشارکت دارد. در این نمایش خنده مادری مهربان ربوده شده. فرزند در پی خنده‌های مادر از تمام مسیرهای هموار و ناهموار عبور می‌کند و سختی‌های زیادی را برای بازگرداندن لبخند مادر پشت سر می‌گذارد.

سحر حسن‌زاده و سارا محمدزاده بازیگر وعروسک‌گردان نمایش‌اند و سیدجواد رحیم‌زاده مشاور کارگردان، مجید بخششیان و سجاد انتظاری طراحی و اجرای صحنه را به عهده دارند.

مهناز آقایی نیز طراحی لباس و ساخت عروسک را انجام داده و آهنگ‌ساز نمایش «نجات مادر» محمد اسلامی است.

«حکایت موشی که شیر شد»، «لولوی آوازه‌خوان»، «قلقلک»، «مترسک» و «درخت بخشنده» از آثاری است که توسط آقایی کارگردانی شده است.

وی در بیست ودومین دوره جشنواره برای طراحی لباس نمایش «راه طولانی سلام» در بخش نوجوان تقدیر شد.

بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ۱۰ تا ۱۵ آذر با دبیری مریم کاظمی در همدان برگزار خواهدشد.

کریستف تیبالت: دوباره در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت می‌کنم

کارگردان نمایش «مینیاتور»  گفت: تماشاگران ارتباط خوبی با نمایش برقرار کردند و دوباره در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت می‌کنم.

کریستوف تیبالت، کارگردان نمایش “مینیاتور”  گفت: این نمایش بیانگر یک اسطوره ای یونانی از ترکیب انسان و گاو است برای آنکه زنده بماند یک جوان را به خورد آن می‌دهند.

وی افزود: در این نمایش پسر قصه می‌خواهد قهرمان باشد اما از ترس کشته شدن در برابر آن اسطوره از جنگ خودداری می کند و در نهایت موفق به کشته شدن مایناتور می‌شود.

وی تصریح کرد: از اینکه در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت کردم خوشحالم چرا که مردم همدان بسیار خونگرم و مهمانواز هستند.

تیبالت ابراز داشت: در سال گذشته نمایش «میناتور» به طور خلاصه به اجرا در آمد و امسال به طور کامل روی صحنه رفت.

رقابتی شدن بخش بین الملل باعث ایجاد هیجان و جذابیت شده است

کارگردان نمایش «پنجه طلا» گفت: رقابتی شدن در بخش بین الملل باعث ایجاد هیجان و جذابیت در بین گروه‌های نمایشی و تماشاگران شده است.

محسن پورقاسمی که با نمایش «پنجه طلا» از همدان در بخش بین الملل جشنواره حضور دارد، بیان کرد: سطح نمایش‌هایی که در این دوره از جشنواره بروی صحنه می رود نسبت به سال‌های قبل بهتر شده است.

وی با بیان اینکه رقابتی شدن در بخش بین الملل باعث ایجاد هیجان و جذابیت در بین گروه‌های نمایشی و تماشاگران شده است، ابراز کرد: استقبال از نمایش‌ها بسیار گسترده است.

این کارگردان عرصه تئاتر با بیان اینکه تبلیغات محیطی امسال نسبت به قبل بسیار پر رنگ‌تر است، بیان کرد: بنده به عنوان کارشناس به کشور آلمان دعوت شدم و امسال با نمایش پنجه طلا در جشنواره شرکت کردم.

پورقاسمی با بیان اینکه این نمایش قدردانی از نعمت‌ها را به نمایش در می‌آورد، بیان داشت: نمایش پنجه طلا مبتنی بر ادبیات عامه است و در دهه ۴۰ اتفاق می‌افتد.

وی اظهار داشت: آنچه در این نمایش به تماشاگر القا می‌شود قدر دانی از نعمت‌ها است.