مجلس شورای اسلامی امروز در تصمیم نهایی خود، اقدام به تصویب قانون CFT کرد؛ مسئله ای که اگر اجرایی شود احتمالا در فوتبال نیز کشور نیز ورود خواهد کرد.

ورزش ۱۱ – به طور کلی در هر نظام اقتصادی فعال جهان خلاء های قانونی وجود دارد و اساسا در هر جامعه ای قانون گریزی از سوی برخی افراد فرصت طلب صورت می گیرد، چه مسئول یا غیر مسئول؛ این ماجرا دیگر در دنیای بروز شده جهان پذیرفته شده است و پادزهر ها و راهکار های فراوانی سالانه برای مقابله با آن ارائه می شود که تا حدودی در راستای مبارزه با چنین مسائلی نیز کارآمد بوده است، اما هرگز به طور کامل نتوانسته است این توده سرطانی دائما در حال شیوع را نابود کند!

پولشویی یکی از شاخه های مخوف این بیماری صعب العلاج بوده است که متاسفانه به شکلی سازمان یافته از سوی ناشناخته ها و مافیایی که کسی آدرس دقیقی از آن ندارد وارد دنیای فوتبال نیز شده است، می توان به جرات گفت این مسئله تمامی کنفدراسیون های فوتبال جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است و هیچ یک از متولیان فوتبال از گزند این هیولای بلعنده در امان نمانده است.

سپ بلاتر
سپ بلاتر

فیفا به عنوان مرجع اصلی فوتبال در جهان، در سال های گذشته پایگاه فساد گسترده در زمینه پولشویی بوده است، پرونده جنجالی سپ بلاتر و همدستانی چون میشائیل پلاتینی در یوفا که به دلیل اختلاس، پولشویی و فساد های مالی صورت گرفته بود هنوز هم جز بزرگ ترین اتفاقات تاریخ فوتبال محسوب می شود، هرچند که آمریکایی ها برای انتقام خود اقدام به برملاسازی پرونده های پولشویی فیفا کردند، زیرا آنها نتوانسته بودند از ریاست بلاتر در فیفا سهم قابل توجهی داشته باشند و به سراغ مثال قدیمی دیگ و جوشش آب و … رفتند!

تمامی این ها توضیحاتی بود برای مقدمه اینکه اصلا فوتبال با جرائم سازمان یافته مالی چه ارتباطی می تواند داشته باشد و چه مثال هایی برای آن وجود دارد! اساسا نام پولشویی ترسناک است، اما صورت گرفتن آن به سادگی هرچه تمام رخ می دهد تا تضادی بر ترس وجهه بیرونی اش داشته باشد؛ پولشویی اساسا به پنهان کردن منبع و مسیر درآمد های نامشروع و غیر قانونی گفته می شود که با شاخه سازی آن در مجرا های قانونی، مسیر درست و غلط را در هم ادغام می کند تا سرگیجه ای بزرگ برای تشخیص مناسب صورت بگیرد.

تبانی در فوتبال
تبانی در فوتبال

فوتبال ایران نه منزه است و نه خالی از هرگونه جرم و گناه! بلکه برخلاف ظاهر آن که همواره همه چیز گل و بلبل است، بعضا تخلف هایی همپای فوتبال روز دنیا شکل می گیرد که چندان در سطح و اندازه های خود نیست، چرا که تفاوت سطح فوتبال ایران با فوتبال روز اروپا بسیار زیاد است، این ماجرا به لحاظ فنی و کیفی درون زمین کاملا قابل اثبات است، اما جالب است بدانید که هنگامی که بحث تخلف یا در آمد به میان بیاید در اکثر موارد همپای غربی ها هستیم!

مجلس شورای اسلامی به صراحت کامل خبر از تصویب قانون CFT در کشور داده است تا با پیروی از آن خلاء های باقی مانده برای مبارزه با پولشویی و… پیدا شود؛ CFT  همان پادزهر دم دستی فعلی است که کشور ها به زعم خود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی به آن تکیه کرده اند، اینکه این راهکار و این مسئله و CFT  می تواند مفید باشد یا مخرب، در حوزه تحلیل های کارشناسان اقتصادی است و خارج از گنجایش بحث فوتبالی ماست، نوع نگاه ها متفاوت است و نظریه های زیادی وجود دارند که باید در گذر زمان دید آیا تاثیر مثبتی بر فضای فوتبال خواهد داشت یا خیر ؟

اختلاس در فوتبال
اختلاس در فوتبال

در سال های اخیر صحبت های بسیاری مبنی بر اختلاس، پولشویی و مسائلی از این قبیل در رسانه ها مطرح شده است و انگشت اتهام به سوی برخی افراد هم گرفته شده است؛ اما این ادعا ها همواره در حد همان ادعا باقی ماندند و هرگز بیشتر به این پرونده ها ورود نشد، اما حالا با توجه به شرایط فعلی و تصویب قانون CFT به نظر می رسد دیگر نورافکن ها خود را آماده برای حقایق و افشای جریان های پشت پرده فوتبال کشور کرده باشند تا جنجالی بزرگ صورت بگیرد.

نمی توانیم مدعی شویم که ساختار فوتبال کشور کاملا درست و صحیح بوده و نحوه مدیریت آن در این سال ها قابل اتکا بوده است، قطعا با بررسی شرایط  بدون خط قرمز ارکان ها و ارگان ها و نهاد های دخیل در فوتبال و همچنین سازمان های مدیریتی، چندین و چند موارد تخلف شوکه کننده یافت خواهد شد؛ می توان با علم به این مسئله از همین حالا خود را آماده کرد که در زمان عمومی سازی آن چندان شگفت زده نشویم! هرچند که امیدمان این است شوک وارده به اندازه ظرفیت مان باشد، چرا که در غیر این صورت تضمینی برای هضم اتفاقات نیست و قطعا افراد باید در ارتباط با تخلفات احتمالی پاسخگو افکار عمومی باشند.

CFT
CFT

در آخر باید این نکته را هم ذکر کرد که نمی توان با قوانینی همچون CFT امیدوار به ریشه کن شدن فساد های مالی درون فوتبال بود و تمام فکر و ذکر خود را متمرکز بر این ماجرا کرد! بلکه برای مبارزه با چنین جرائمی در لایحه های قدرتمند فوتبال نیازمند به عزمی بزرگ تر است و این تنها یک راهکار و ابزار است!