روزنامه ایندیپندنت فاش کرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بدنبال ایجاد جنگ داخلی در لبنان است اما این امر در سایه هوشیاری لبنانی ها شکست خواهد خورد.

 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رابرت فیسک در روزنامه ایندیپندنت در مقاله پنجشنبه خود با عنوان “استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان آنطور که به نظر می رسد، نیست”، نوشت: سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان شخصا چنین استعفایی را پیش بینی نمی کرد.

این روزنامه افزود: حریری قبل از عزیمت به شهر ریاض پایتخت عربستان برای چند ملاقات با مسئولان بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برنامه ریزی کرده بود. او همچنین برای برگزاری چند نشست به منظور بهبود کیفیت آب آشامیدنی شهر بیروت برنامه ریزی داشت.

ایندیپندنت نوشت: وقتی هواپیمای حریری در ریاض به زمین نشست، اولین چیزی که دید، شمار زیاد نیروهای پلیس بود که اطراف هواپیمایش را احاطه کردند. وقتی این نیروها از پلکان هواپیما بالارفتند، اولین کاری که کردند، مصادره تلفن همراه و همه وسایل ارتباطی حریری و محافظات و همراهانش بود و حریری را اینگونه ساکت کردند.

این روزنامه افزود: اوضاع در عربستان دراماتیک است زیرا مسئولان سعودی ۱۱ شاهزاده از جمله شاهزادگان بارز نظیر ولید بن طلال و متعب بن عبدالله را بازداشت کرده اند. علاوه بر اینها، چهار وزیر و شمار زیادی از مسئولان سابق بازداشت شده اند. مسئولان سعودی همچنین حدود ۱۷۰۰ حساب بانکی را بلوکه کرده اند.

به نوشته ایندپندنت، “شب قاطعیت از نظر ولیعهد سعودی خیلی زود و به محض ورود سعد حریری به ریاض آغاز شد”.

این روزنامه افزود: بن سلمان از طریق مسئله حریری می خواست دولت لبنان را تضعیف و حضور حزب الله در آن را از بین برده و سپس جنگ داخلی جدیدی در لبنان راه بیاندازد.

ایندیپندنت تاکید کرد: این امر موفق نخواهد شد زیرا لبنانی ها با وجود داشتن ثروت کمتر نسبت به سعودیها، از هوش و ذکاوت بیشتری برخوردارند زیرا همه گروهها و جریان های سیاسی در لبنان از جمله حزب الله خواهان فقط یک چیز هستند و آن هم، بازگشت حریری از عربستان.

این روزنامه در ادامه مقاله خود به چگونگی عزیمت سعد حریری به ریاض اشاره کرد و نوشت: با حریری تماس تلفنی برای حضور فوری در ریاض به منظور ملاقات با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی گرفته شد و از آنجائیکه سعد حریری مانند پدرش رفیق حریری تابعیت عربستان را در کنار تابعیت لبنان داشت، فوری به ریاض عزیمت کرد و نمی توانست درخواست شاه سعودی برای ملاقات را رد کند؛ هرچند فقط چند روز پیش با وی دیدار کرده بود.

ایندپندنت نوشت: خانواده سعد حریری به طور کامل در حال حاضر در ریاض هستند لذا اگر به بیروت بازگردد، همسر و فرزندانش در ریاض گروگان خواهند بود. بعد از یک هفته از این “نمایش مسخره”(مسئولان سعودی)، درخواست هایی (از سوی آنها) مطرح شده است که پست ریاست دولت لبنان را برادر بزرگتر حریری یعنی بهاء الحریری برعهده بگیرد.