عضو کمیسیون اقتصادى مجلس ضمن مخالفت صریح با اعمال قیمت گذاری دولتی در اقتصاد، حرکت بازار‌ها به این سمت را عامل اساسی در ایجاد رانت دانست.

تقى کبیرى، عضو کمیسیون اقتصادى مجلس در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان  با اشاره به دخالت دولت در امر قیمت گذارى ها اظهار کرد: بنده به شدت با قیمت گذارى دولتی مخالف هستم؛ زیرا این اقدام در برخى از کالا ها که حاشیه هاى بسیارى را با خود به همراه دارد، در کشور باعث ایجاد رانت مى شود.

وی در ادامه بیان کرد: یکى از مشکلاتى که امروز اقتصاد و حتی مردم عادی با آن مواجه هستند، قیمت گذارى هاى دولتی است که باعث فراهم شدن زمینه فساد و حضور گسترده دلالان در کشور مى شود. در واقع سود حاصل از این قیمت گذاری به مردم نمی رسد بلکه واسطه ها را  پرترمی کند.

کبیرى بیان کرد: در زمینه قیمت گذارى دولت در بازار ارز، میزان زیادى از منابع ارزى کشور مورد سوءاستفاده رانت خواران قرار گرفت و افراد با دریافت ارز ۴٢٠٠ تومان باعث ایجاد فسادهایى در بازار های کالایی شدند؛ در واقع هر جا دو نرخ در بازار ایجاد شد، شاهد بروز رانت بوده ایم که دولت باید فرصت بروز فساد و برخى از سوءاستفاده ها را از بین ببرد.

عضو کمیسیون اقتصادى مجلس، با اشاره به اقدام شوراى عالى بورس مبنى بر توقف عرضه محصولات برمبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی و لزوم آزادسازى قیمت ها برمبنای نرخ ارز در بازار ثانویه گفت: همان طور که ذکر شد بسیاری از آسیب ها ناشی از اختلاف قیمت هاست، از این رو تصمیم شورای عالی بورس به منظور واقعی شدن قیمت ها، کارشناسی بوده و می تواند اثرات مثبتی را در تعادل بازار کالای کشور به همراه داشته باشد.

کبیرى در پایان گفت: باید بگذاریم تا محصولات مانند همین ماه های قبل در بورس کالا با قیمت های واقعی عرضه شود تا مصرف کنندگان به راحتی اقدام به تامین نیاز از این بازار شفاف کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان