دبیر ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه صدور روادید در سفاتخانه، کنسولگریها و دفاتر موقت در حال انجام است، گفت: مشکل ایجاد شده در تاخیر صدور ویزای برخی زائران اربعین در روزهای احیر به ناهماهنگی دفاتر کارگزاری مرکزی و استانی بازمی‌گردد که حل شده است.

مجید آقابابایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره برخی مسائل پیش آمده که بعضاً در صدور ویزای زائران اربعین در روزهای گذشته ایجاد شد، اظهار کرد: خوشبختانه هیچ مشکلی در صدور روادید در سفارتخانه، کنسولگریها و دفاتر ۱۲ گانه نداریم.

وی خاطرنشان کرد: تاخیری که برای برخی از ویزاها صورت گرفته بود به دلیل ناهماهنگی درون سازمان حج زیارت بود چرا که شرکتهای کارگزاری به موقع مدارک و گذرنامه‌ها را تحویل سفارتخانه و کنسولگریها ندادند که با این مسائل ایجاد شده و پیگیریهای سازمان حج و زیارت، وزارت خارجه و وزارت کشور از آن تاخیرها فاصله گرفتیم و با جبران زمان ذکر شده به نقطه ایده‌آل دست پیدا کردیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: هیچ مشکلی که به میزان صدور روادید در سفارتخانه یا دفاتر کنسولی باشد نداریم و حتی در این رابطه نیز برررسیهای لازم انجام شده است.

آقابابایی توضیح داد: یک مقداری ناهماهنگی کارگزاران استانی و مرکزی صورت گرفته بود که سازمان حج در روزهای گذشته ورود یافت و ناهماهنگیها را رفع کرد که خدا را شکر در این روند صدور ویزای زائران مشکلی نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که طی روزهای اخیر برخی دست‌اندرکاران ذیربط در سازمان حج و زیارت اعلام کردند که چند روز در روند صدور ویزا عقب هستیم و دلیل آن نیز به نرخ دلار و ریال و تعیین آن در ستاد اربعین مربوط می‌شود، گفت: این حرف را تایید نمی‌کنیم؛ دولت و حاکمیت نیز دنبال این بوده که دلار را از مبادلات این ایام حذف کند و این کار مهم از سوی ستاد اربعین و وزارت امور خاجه انجام گرفت و ارز از مبادلات این ایام حذف شد چرا که روی نوسانات بازار نیز تاثیر گذاشته بود و به خاطر همین تلاشها نیز فقط حدود دو روز وقفه افتاد که این مهم نیز جبران شده است.

 دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی اظهار کرد: مهمترین دلیل در برخی تاخیرهای ایجاد شده در صدور ویزا فقط به ناهماهنگی دفاتر کارگزاری مرکزی و استانی بازمی‌گردد که خوشبختانه با تلاشهای سازمان حج و مسئولان ذیربط حل و فصل شده است.

آقابابایی ادامه داد: شرکتهای کاگزاری تاخیر در ارائه مدارک به سفارت و کنسولگریها داشته و نمونه آن در تهران، اهواز، قم و شیراز بوده است که این مسئله نیز در حال حاضر حل شده است.

وی درباره تفاوت اندک قیمتهای هزینه‌های کارگزاری و شرکتهای قانونی تعیین شده در مراحل نام‌نویسی زیارت اربعین حسینی گفت: برخی شرکتهای قانونی که معرف حضور هستند نیز در این ایام به فعالیت و ارائه خدمات در کنار دفاتر کارگزاری می‌پردازند؛ این شرکتها به دلیل حجم بالای مراجعه کننده برای نام‌نویسی و اینکه سود لازم را می‌بردند و به سبب ایام اربعین تصمیم به کاهش سود خود گرفتند که به همین دلیل قیمتهای ثبت‌نام خود را تا حدودی کاهش دادند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تاکید کرد: این شرکتهای معتبر و قانونی فقط قیمتهای مربوط به نام‌نویسی که دفاتر دریافت می‌کنند را کاهش‌ داده‌اند؛ ضمنا مسئولان ذیربط در سازمان حج و زیارت نیز باید درباره چرایی کاهش نیافتن قیمت کارگزاران وابسته به سازمان در مقابل این شرکتهای معتبر هم پاسخ لازم را ارائه دهند.

آقابابایی با بیان اینکه ترددها در مرزها در حال انجام است درباره قیمت حمل و نقل نیز اظهار کرد: تفاوتی قیمت با سال قبل وجود ندارد؛ البته مسئولان ذیربط در این حوزه قول داده‌اند قیمتها در برگشت ۱۰ درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: در هر حال این حمل و نقل هم مربوط به بخش خصوصی است و بر اساس عرضه و تقاضا رفتار می‌کنند؛ ضمنا هیچ مصوبه‌ای هم در ستاد مرکزی اربعین به عنوان تعیین قیمت در این حوزه‌ها وجود ندارد چرا که اصلا شان ستاد اربعین فراتر ازتعیین قیمتها در این رابطه است.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه مسئولیت این کار با کمیته حمل و نقل است، گفت: مسئولیت این کار را کمیته حمل و نقل دارد و باید در طول سال برنامه‌ریزی کند؛ البته باید موضوعاتی نظیر ترافیک، میزان ساعات تردد خودروها، تعداد رانندگان و مسیر بازگشت را هم در نظر گرفت.

آقابابایی درباره اینکه آیا امسال هم زائران فاق مدارک و غیر مجاز داشته‌ایم، توضیح داد: امسال هم به صورت محدود افراد فاق مدارک را مشاهده کردیم که قصد سفر به عتبات در این ایام را داشتند اما قبل از رسیدن آنها به مرزها توسط دستگاههای ذیربط و ناجا شناسایی، جمع‌آوری و به عقب عودت داده شدند.

وی اظهار کرد: امسال فعالیتهای بسیار مناسبی شده و چون لایه‌های امنیتی گسترش یافته این گونه افراد قبل از رسیدن به مرز شناسایی می‌شوند و به عقب بازمی‌گردند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه مردم باید سفر خود را مدیریت کنند، گفت: امیدواریم مردم تا زمان باقی مانده هر چهسریعتر مدارک را دریافت کنند و به مدیریت سفر بپردازند؛ امسال پیش‌بینی می‌کنیم نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایام اربعین از ایران به عراق سفر کنند.