مؤلفه فساد اداری و شاخص کسب و کار در کُردستان این روزها سروصدا کرد و جنجالی شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستــان، همزمان با سفر رئیس دستگاه قضا به کُردستان، موضوع  فساد و سوءاستفاده افراد از مقام و موقعیت اداری در دستگاه‌های اجرایی در کُردستان به تیتر اوّل رسانه‌های استان تبدیل شد و کُردستان در این مؤلفه رکورد زد امّا صحت و سقم خبر در هاله‌ی از ابهام و در دایره نشست‌های خبری ماند.

توپ سرگردان یک خبــــر...

به فکر توسعه کُردستان باشیم

به سراغ رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کُردستان رفتیم، از شفاف بودن بررسی فساد اداری و موضع دولت در استان کُردستان در این باره خبر داد و گفت: باید مصادیق فساد از سوی دستگاه‌های نظارتی بررسی شود.

بهرام نصراللهی زاده، اظهار داشت: استاندار کُردستان از ریاست قوه قضاییه درخواست کرده تا دستگاه‌های نظارتی آن قوه، مصادیق فساد اداری در استان را بررسی و با هر مسئولی که کوچکترین رانت و یا سوءاستفاده را داشته، بشدت برخورد شود.

وی با رد این خبر، آن را حاصل نظرسنجی از ۳۹ نفر از فعالان اقتصادی عضو اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف دانست و افزود: دیدگاه اعضای یک صنف قابل تعمیم به کلیت یک جامعه نیست و قاعدتاً می‌بایست شاخص‌ها و معیارهای دیگری نیز لحاظ شود تا نتیجه‌گیری از اعتبار لازم برخوردار شود.

نصراللهی زاده از تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای برگزاری نشستی با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و نیز کارشناسان اقتصادی استان و اصحاب رسانه خبر داد و یادآور شد: حاضریم این مسئله در استان و در حضور خبرنگاران بررسی کنیم تا به صحت و سقم آن پی ببریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، به ضربه‌ای که انتشار اخبار غیرمعتبر به وجهه استان در افکار عمومی وارد کرده نیز اشاره کرد و گفت: برخی رسانه‌ها در این ارتباط از برخی شخصیت‌ها، مصاحبه‌هایی گرفته و منتشر کرده‌اند که خود مصاحبه‌شوندگان از جمله بعضی از ائمه جمعه محترم می‌گویند مطالب نسبت داده شده به آنها دقیق نبوده و حتی در نماز جمعه هم تکذیب کرده‌اند.

وی توپ این خبر را در زمین شایعات برخی رسانه‌ها انداخت و با طرح این سئوال که آیا طرح شایعه‌ی فاسدترین استان به مصلحت کُردستان است یا خیر، گفت: باید همه به فکر توسعه کُردستان باشیم و بدانیم این جور خبرهای فاقد مبنای علمی فقط موجب دلسردی و یأس مردم می‌شود.

توپ سرگردان یک خبــــر...

توپِ سرگردان

دو گزارش “پایش ملی محیط کسب و کار ایران در بهار ۹۸” و “شاخص قیمت مصرف‌کننده به تفکیک استان در تیرماه ۹۸” از مرکز آمار ایران منتشر شد و مانند توپ سرگردان در زمین رسانه‌ها و فضای مجازی می‌چرخد.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ۱۲ ماهه استان کُردستان در تیرماه ۹۸، ۴۸.۸ درصد اعلام شده که بالاترین نرخ تورم در کشور است، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کُردستان ۷۱.۹ درصد و تورم کالاهای غیرخوراکی هم ۴۹ درصد اعلام شده است.

توپ سرگردان یک خبــــر...

دروغ بزرگ

استادار کُردستان واکنش نشان داد.

بهمن مرادنیا به دروغ بزرگ فساد اداری در کُردستان واکنش نشان داد و آن را جفا در حق مردم دانست.

استاندار کُردستان درباره خبر “کُردستان؛ رتبه اوّل فساد اداری”، می‌گوید: منتشر کنندگان این خبرِ کذب، امروز دروغ بزرگی را به آیت‌الله رییسی نسبت داده‌اند در حالی که واقعیت این است که من درخواست کردم دستگاه‌های نظارتی برای روشن شدن موضوع کمک کنند.

او می‌گوید: به مدیران پاک دست کُردستان، اطمینان دارم.

استاندار کُردستان، اذعان داشت: این دوستان می‌خواهند این پیام را بدهند که فرزندان استان، توان مدیریت ندارند و این جفا به مردم کُردستان است.

مرادنیا افزود: پشت اینها افرادی هستند که مطالباتی داشته‌اند و برآورده نشده و دستشان از برخی جاها کوتاه شده و طی این ۲ سال، دستشان از رانت و فساد مالی کوتاه شده است.

استاندار کُردستان با اذعان به اینکه کُردستان، کمترین آمار جرم را دارد، گفت: امروز اکثر مدیران کُردستان از فرزندان استان هستند، آیا این مردمی که به دلایل شرعی حاضر به گرفتن وام نیستند، اهل فساد هستند؟ چرا به مردم تهمت می‌زنند؟

مرادنیا وعده داد که پیگیری خواهد کرد.

استاندار کُردستان بیان کرد: به عنوان نماینده دولت، مؤظف هستم از حیثیت استان دفاع کنم، از مدیران استان هم می‌خواهم سکوت نکنند و از حیثیت خود دفاع کنند.

توپ سرگردان یک خبــــر...

دلسرد نشوید

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کُردستان هم به قافله پیویست و تکذیب کرد.

حسین فیروزی گفت: کُردستان در فساد اداری، استان اوّل کشور نیست و از نظر سلامت اداری در یک وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و هیچ پرونده متوسطی در مراجع قضایی و نظارتی ندارد.

او نیز می‌گوید: این موارد شاخص‌های کمّی موضوع سلامت در فساد اداری هستند و نمی‌شود بگوییم که کُردستان فساد اداری بالایی دارد و در واقع چنین اطلاعات نادرستی ظلم به مردم کُردستان است.

فیروزی با اشاره به ذکر خبر فساد اداری در کُردستان، بیان کرد: اتاق بازرگانی ایران و اتاق اصناف در تاریخ ۲۱ خرداد ماه امسال از ۳۹ فعال اقتصادی کُردستانی به نام “طرح پایش ملی فضای کسب و کار” نظرسنجی کرده است و این افراد معتقد بودند که در استان کُردستان، اول؛ بی‌ثباتی قیمت‌ها، دوم؛ بی‌ثباتی سیاست‌ها و سوم؛ سوءاستفاده از مقام و موقعیت دولتی باعث این فساد شده است.

فیروزی این نظرسنجی را قابل استناد ندانست و معتقد است: در این پایش دو دسته مؤلفه مورد بررسی قرار گرفته است در حالی که مؤلفه‌های آماری شامل ۴۲ مؤلفه است که مجموعه ویژگی‌های یک استان از جمله نرخ باسوادی، مشارکت، بیکاری، درآمد سرانه، تعداد مطبوعات و تعداد دانشجو با بررسی شود.

وی یادآور شد: مدیران و کارشناسان دستگاه‌های دولتی و اداری کُردستان با این شانتاژها دلسرد نشوند و انگیزه خود را از دست ندهند.

توپ سرگردان یک خبــــر...

در حاشیه خبر

به باور کارشناسان اقتصاد، شاخص تورم، مقوله‌ای علمی است که با مؤلفه‌های آمار سنجیده می‌شود و به باور اصحاب رسانه، “خبر، مردم است”، در این میان باید منصافه به دیدگاه مخالفان و موافقان فساد اداری در کُردستان نگریسته شود، باید صدای مردم زیر فشارهای اقتصادی و گرانی شنیده شود، امّا با هدف توسعه اقتصادی استان کُردستان.

بازتاب خبر گسترده بود و واکنش‌ها متفاوت.

منصور کیانی، کارشناس ارشد اقتصاد می‌گوید: خطای استنباط آماری برای تعمیم حجم نمونه به کل جامعه آماری در گزارش اخیر اتاق بازرگانی ایران دلیل محرز است، چرا که در یک تحلیل آماری صحیح، تعداد اعضای فعال اتاق بازرگانی کُردستان نمی تواند بیانگر کل جامعه فعالان کسب و کار در استان کُردستان باشد و بسیاری از مؤلفه های پیمایشی و آماری مورد استفاده در محاسبه شاخص با همدیگر رابطه هم خطی یا هم پوشانی (collinearity) دارند.

اگرچه همزمان بودن سفر رییس قوه قضاییه به استان کُردستان و بالا بودن آمار فساد در برخی از دستگاه‌های اداری و اجرایی استان کُردستان موضوع اصلی گزارش ما نیست امّا در صورت صحت این خبر چه بسا با بحران جدی و گزنده‌ای دست به گریبان هستیم و این همان توپ سرگردان خبر است.

گزارش: بهزاد احمدی