به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد گفت: اختلاف اعراب و اسراییل خیلی طولانی شده است و مقام های آمریکایی پی در پی برای ایجاد پیمان صلح در خاورمیانه با ناکامی روبرو شده و نتوانسته اند جنگ خاورمیانه را به صلح دایمی برسانند.
ترامپ افزود: مردم فلسطین و اسراییل حق زندگی بهتر از شرایطی که در دهه های گذشته گرفتار آن بودند، دارند.
ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با محمود عباس، رییس حکومت خودگردان فلسطین گفت: سالیان، سال است که در مورد گفت وگوهای صلح بین فلسطین و اسراییل می شنویم. ما هرکاری بتوانیم انجام خواهیم داد.
اما در طول یک سال اقامت خود در کاخ سفید، رییس جمهوری آمریکا نشان داده است آدمی دمدمی مزاج، غیر متعارف و یک تاجر املاک است و شاید بتواند صلحی بین فلسطین و اسراییل برقرار کند.
ترامپ موضوع صلح فلسطین و اسراییل را با روش عجیب و غریب خود با رویای رسیدن به پیمان صلح مورد مذاکره قرار داد و در مصاحبه مطبوعاتی خود در این مورد به گونه ای مشابه تمامی نامزدهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا، حرف زد.
در ماههای اولیه تعیین نامزد ریاست جمهوری توسط حزب جمهوریخواه آمریکا، او از گفتن این جمله که حزب جمهوریخواه ازایجاد صلح بین فلسطین و اسراییل ناکام بوده است، خودداری کرد و به ‘جو اسکابارو’ مشاور تبلیغاتی اش گفت: سرزنش کردن حزب کارساز نخواهد بود. باید بتوانیم بی طرف باشیم.
چند ماه پیش از آن نیز، ترامپ با طرح این سئوال که ایا واقعا نتانیاهو به صلح با فلسطینی ها علاقه مند است، باعث بروز اعتراض از سوی اسراییل شد.
مارکو روبیو، که در آن زمان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری از طرف جمهوری خواهان بود از فرصت استفاده کرد و گفت ترامپ با این سئوال، اسراییل را در صف دشمنانش قرار داد.
محمود عباس در ماه می در کاخ سفید با ترامپ دیدار کرد و گفت: ترامپ می تواند روند صلح فلسطین و اسراییل را نجات دهد اما با اقدام غیر منتظره ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسراییل، دیگر محمود عباس از او روی گردان شده و می گوید: ترامپ پیمان اسلو برای تشکیل دو کشور را زیر پا گذاشته است.
محمود عباس در هفته های اولیه سال ۲۰۱۸ دولت ترامپ را شدیدا محکوم کرده و گفته است: آمریکا دیگر نمی تواند میانجی صلح بین فلسطین و اسراییل باشد با توجه به اینکه بی طرفی خود را خدشه دار کرده و قدس را به عنوان پایتخت اسراییل خوانده است.