حبیب الله بیطرف عصر چهارشنبه در حاشیه بهره برداری از مرحله دوم طرح گازرسانی به مشعل پالایشگاه شهید هاشمی نژاد سرخس در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این کارگروهها شامل پمپهای درون و سر چاهی، انواع مته های حفاری، ساخت تجهیزات سرچاهی و تجهیزات رشته تکمیلی درون چاهی است.
وی ادامه داد: ساخت انواع شیرهای کنترلی، ایمنی و تجهیزات جانبی، انواع لوله ها، ماشین های دوار، فولادهای آلیاژی، الکتروموتورهای ضدانفجار و دور متغیر ابزارهای اندازه گیری حفاری و پیگهای هوشمند، از دیگر کارگروهها در این زمینه است.
وی با بیان اینکه برای همه گروه‌ها تجمیع نیاز صورت گرفته و سازندگان مرتبط داخلی شناسایی شده اند، افزود: از این ۱۰ کارگروه کالایی، برای هفت گروه مناقصه برگزار و در پنج مورد هم قرارداد منعقد شده و برای دیگر موارد هم از ابتدای سال آینده مناقصات برگزار می‌شود.
وی اظهار کرد: انتقال فناوری در این مدل در قالب خرید کالا و الزام سازنده به انتقال فناوری به داخل کشور است.

*نیازمند متخصصان بیشتری در زمینه مخازن نفت و گاز داریم
معاون وزیر نفت گفت: در زمینه های خاص احتیاج به تربیت متخصصانی داریم که علاوه بر پایه تحصیلی در مهندسی نفت بتوانند روی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هم کار کنند که در یک برنامه پنج ساله انستیتو تخصصی ایجاد می شود.
بیطرف اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه های معتبر کشور مانند تهران، چمران، شیراز، امیرکبیر، شریف و علم وصنعت رشته‌های مهندسی نفت و حتی دانشکده دارند در آینده نزدیک می توانیم نیاز تخصصی خود را از دانش آموختگان این دانشگاهها و همچنین دانشگاه صنعت نفت تامین کنیم.
وی افزود: البته در رشته مخازن نفت و گاز متخصصان بیشتری نیاز داریم.
عصر امروز با حضور معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری مرحله دوم طرح بازیابی گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه سرخس به بهره برداری رسید.
با بهره برداری از این طرح افزون بر ۲۰ میلیون مترمکعب از حجم گازهای سمی ارسالی به مشعل کاسته شده و از انتشار ۳۷ هزار تن گاز دی اکسید کربن نیز جلوگیری می شود.
پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در ۱۶۵ کیلومتری مشهد و ۳۵ کیلومتری شهر مرزی سرخس قرار دارد.