مجله اشپیگل آلمان در گزارشی مدعی شد که «جیانی اینفانتینو» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) با دخالت در بازنویسی قوانین کمیته اخلاق این نهاد، قوانین فیفا را نقض کرد.
ایران اکونومیست به گزارش ایران اکونومیست؛  خبرگزاری رویترز روز شنبه نوشت: کمیته اخلاق فیفا که پیش تر یک دوجین از مقامات این نهاد بین المللی را از جمله «سپ بلاتر» رییس اسبق آن را به دنبال رسوایی و فساد مالی در سال ۲۰۱۵ محروم و تعداد زیادی را تعلیق کرده بود، در نظر دارد که فعالیت خود را به طور مستقل از فیفا ادامه دهد.

این در حالی است که مجله اشپیگل آلمان در گزارشی اعلام کرد که ایمیل های فاش شده از اینفانتینو حاکی از آن است که این مقام سوئیسی – ایتالیایی که جانشین بلاتر شده است، در پشت پرده اعمال تغییرات در قوانین کمیته اخلاق فیفا است، تغییراتی که شامل اعمال محدودیت ۱۰ ساله (قانون زمان) در پیگیری تحقیقات در مورد پرونده های فساد و رشوه نیز می شود.
در این بین، یک سخنگوی فیفا روز جمعه اظهار داشت که اینفانینو هیچ گونه ارتباط خودسرانه و خارج از حیطه وظایفی با کمیته اخلاق نداشته و تمامی مکاتبات سیر طبیعی و معمول خود را طی کرده است.
اما گزارش اشپیگل به ایمیلی در تاریخ دسامبر ۲۰۱۷ اشاره دارد که از سوی «واسیلیوس اسکوریس» فردی که به دنبال انتصاب اینفانتینو به عنوان رییس فیفا، به سمت ریاست قضات کمیته اخلاق این نهاد منصوب شد، به اینفانتینو ارسال شده است.
در ایمیل مذکور، اسکوریس پیشنویس اصلاحات مد نظر کمیته اخلاق فیفا را که توسط او و «ماریا کلودیا روخاس» سربازرس کلمبیایی کمیته اخلاق تدوین شده؛ برای اینفانتینو ارسال کرده است.
اشپیگل در ادامه گزارش خود آورده است که اینفانتینو ضمن «فوق العاده» خواندن اصلاحات مذکور، پاسخ را به پیوست مجموعه ای از الحاقات و اصلاحات برای اسکوریس ارسال کرده است.
در میان گله مندی های موجود در پاسخ اینفانتینو و براساس گزارش اشپیگل، موضوع راه اندازی پرونده تحقیقات ابتدایی به طور بیش از حد و افراطی علیه مقامات فوتبالی مطرح شده است.
اینفانتینو در این ایمیل با اشاره به پوشش رسانه ای تحقیقات اولیه کمیته اخلاق، می نویسد: این قانون در گذشته به ویژه از لحاظ رسانه ای مورد سوء استفاده قرار گرفته است.
زمانی که قوانین اصلاح شده کمیته اخلاق به منظور تایید شدن در جلسه شورای فیفا در مسکو مطرح شد، اصلاحات پیشنهادی اینفانتینو را در برداشته و شامل «حذف قدرت دبیر کمیته اخلاق در جهت آغاز تحقیقات اولیه در خصوص پرونده های فساد مالی» و همچنین «لزوم صدور حکم رسمی رسیدگی به پرونده های مذکور توسط رییس دایره تحقیقات» می شد.
این در حالی است که سخنگوی فیفا در اظهارات خود عنوان کرده است که تبادلات بین اینفانتینو و اسکوریس «کاملا طبیعی» بوده است.
سخنگوی فیفا در این باره اظهار داشت: زمانی که اسکوریس هنوز سمت دبیر کل یوفا را در اختیار داشت، اینفانتینو یکی از اعضای کمیته اصلاحاتی بود که مسوولیت تهیه پیشنویس مقررات اصلاحی فیفا که در فوریه ۲۰۱۶ به مورد اجرا درآمد را برعهده داشت.
وی افزود: با توجه به اینکه اینفانتینو وکیلی خبره و با تجربه است، بنابراین تبادل نقطه نظرات در خصوص موضوع مذکور با اسکوریس امری کاملا طبیعی است.
لازم به ذکر است اینفانتینو خود در رابطه با پذیرش پیشنهاد پرواز اختصاصی به منظور ملاقات «پاپ فرانسیس» در واتیکان، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در مسکو و امیر قطر، هدف تحقیقات اولیه کمیته اخلاق فیفا قرار دارد.
با این حال، کمیته اخلاق فیفا در آگوست ۲۰۱۶ با صدور حکمی اعلام کرد که اینفانتینو هیچکدام از قوانین و مقررات فیفا را زیر پا نگذاشته است.