به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیاالیوم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورش با عناصر مسلح یگان‌های حمایت مردمی کرد شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه در هر جا که باشند، مبارزه خواهد کرد.

وی افزود: واشنگتن و غرب باید صریح باشند و بگویند که آیا نیتشان تجزیه سوریه است یا حفظ تمامیت ارضی این کشور.

اوغلو اظهار داشت: ما با یگان‌های حمایت مردمی کرد مبارزه می‌کنیم همانگونه که با حزب کارگران کردستان در عفرین و شرق فرات و در هر منطقه‌ای مبارزه کردیم، زیرا این موضوع، مسأله‌ای حیاتی برای ما است.

وزیر خارجه ترکیه با یادآوری این نکته که ترکیه عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا است، گفت: آمریکا حق ندارد که به طور یکجانبه بیانیه‌‌هایی را با نام ائتلاف بین‌المللی، صادر کند.

 روز شنبه وبگاه “دیفنس پست” مطلبی را منتشر کرد که بر اساس آن سخنگوی ائتلاف آمریکایی موسوم به ضدداعش اعلام کرد که این ائتلاف در آموزش یک نیروی ۳۰ هزار نفری در خاک سوریه مشارکت خواهد کرد. این نیروها قرار است در مناطقی که کنترل آن در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه است مستقر شوند و امنیت در طول مرزهای سوریه و ترکیه را به‌عهده داشته باشند.

فعالان مرکز موسوم به دیده‌بان حقوق بشر وابسته به معارضان سوری روز گذشته گفتند که درگیری‌ها بین گروه‌های مسلح وابسته به ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه در حومه شمالی حلب در مرز با ترکیه، تشدید شده است.

 رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور روز دوشنبه گفت: ما اقدامات لازم را برای نابودی نیروهای دموکراتیک سوریه به‌کار خواهیم بست و عملیات ما در عفرین ممکن است در هر لحظه‌ای آغاز شود.