مقامات نظامی روسیه کاهش گروه‌های نظامی این کشور در سوریه را بعید ندانسته، ولی یادآور شدند این موضوع بعد از کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری  «نووستی»، “والری گراسیموف” رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که با توجه به توافقات صورت گرفته بین روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه، این کشور ممکن است گروههای نظامی خود در سوریه را کاهش دهد.

این مقام بلندپایه نظامی در پاسخ به این سئوال خبرنگاران که آیا باید در انتظار کاهش گروه‌های نظامی در سوریه با توجه به بیانیه مشترک سه جانبه باشیم، گفت: «البته احتمال چنین تصمیم گیری وجود دارد.»

“ولادیمیر شامانوف” رئیس کمیته امور دفاعی در دومای دولتی روسیه توضیح داده است که کاهش گروه‌های نظامی در خاک سوریه تا قبل از برگزاری کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه تحقق نخواهد یافت.

به گفته وی، در حال حاضر این مسئله تنها در حد یک تصمیم است و به همین دلیل هر نوع صحبتی در مورد کمیت آن زودهنگام خواهد بود، ولی شرایط برای این منظور بعداز توافقات با ایران و ترکیه، فراهم شده است.

این مقام پارلمانی افزود: «به عقیده من، باید منتظر ماند تا ببینیم نتیجه کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در سوچی چه خواهد شد و مسلما تا قبل از آن تصمیم خاصی در مورد کاهش نیروها اتخاذ نخواهد شد.»

تاریخ برگزاری کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه هنوز بطور قطعی مشخص نشده. برخی منابع خبری نزدیک به اوضاع اعلام کرده اند که نخستین نشست این کنگره احتمالا در تاریخ ۲ الی ۴ دسامبر انجام گیرد.

در بیانیه مشترک  “ولادیمیر پوتین”، “حسن روحانی” و “رجب طیب اردوغان”، روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه که روز چهارشنبه (۲۲ نوامبر) مورد توافق طرفین قرار گرفته، یادآوری شده که کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه بزودی برگزار خواهد شد.

روسای جمهوری سه کشور در این بیانیه خواستار ادامه اجرای طرح مناطق کاهش تنش در سوریه شده، از ادامه همکاریهای سه جانبه در راستای سرکوب کامل گروههای تروریستی در سوریه و ادامه گفت‌وگوهای جامع بین سوری‌ها، از جمله برگزاری کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه حمایت کردند.