فصل اقتصاد – یک حقوقدان اقتصادی بر ضرورت اعتماد سازی بین مردم جهت مقابله با مفسدان اقتصادی در جامعه تاکید کرد.
محمود گنج بخش در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: زمانی که دادگاه رای صادر می کند به یقین یک نفر بازنده و مجازات می شود.
وی اظهارداشت: این فرد از دستگاه قضایی ناراضی و به هر بهانه ای برای انتقام گیری از عدالت اقدام خواهد کرد.
این حقوقدان اقتصادی گفت: طبیعی به نظر می رسد هر اقدام قضایی با ناخوشایندی یک طرف مواجه می شود منتها فرهنگ جامعه باید به نحوی ساماندهی شود که این افراد جایی در بین مردم نداشته باشند.
وی در ادامه افزود: افرادی که بخواهند در برابر عدالت بایستند بدون شک از تمامی ابزارها استفاده می کنند.
گنج بخش تصریح کرد: فردی که مرتکب فساد اقتصادی می شود خیلی اوقات با افراد دیگر همکاری و این کار را انجام داده است.
وی به رادیو اقتصاد گفت: همکاران این فرد در نظام اداری و غیر اداری وقتی منافع خود را در خطر بینند بدون شک با عواملی که به دنبال اجرای عدالتند برخورد اداری، فرهنگی، سیاسی و غیره خواهند کرد.
این حقوقدان اقتصادی افزود: تمامی این موارد امکان پذیر است منتهامقررات خوبی هم در کشور وجود دارد که می توان با مفسدان اقتصادی به نحو احسن در جامعه برخورد کرد البته قبل از این باید اقداماتی در راستای خنثی سازی هیاهوهاو غوغاسالاری ها انجام داد.
وی گفت: رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با فساد می فرماید: «یکی از مشکلات فعلی قوه قضائیه اعتماد سازی در بین مردم است اگر مردم اعتماد کافی به این قوه، قضات و مجریان قانون داشته باشند طبیعی به نظر می رسد که مردم به حرف ها واهی که به دنبال سلب اعتماد عمومی به قوه قضائیه و کاهش اقتدار قضایی هست نخواهند رفت.
گنج بخش افزود: حضرت آیت الله خامنه ای برای اینکه اعتماد سازی در بین مردم اتفاق بیفتد نکاتی را تاکید کردند که این اقدامات را باید قوه قضائیه انجام دهد تا در نتیجه اعتماد عمومی به قوه بیشتر از گذشته شودکه یکی از این موارد برخورد سریع، عادلانه، متقن و محکم با افرادی که مرتکب فساد اقتصادشده اند.
وی اضافه کرد: کسی که مرتکب تخلف می شود مجازات این فرد باید به نحو شفاف مشخص و در عین حال به مردم اطلاع رسانی شود.
این حقوقدان اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه در این بخش مطبوعات، رسانه ها و حتی خود قوه قضائیه به اندازه کافی فعالیت نکرده تا مردم برای اجرای عدالت به قوه قضائیه اعتماد کافی پیدا کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر اعتماد عمومی باشد هیاهوها و غوغاسالاری اتفاق نخواهد افتاد چرا که هیاهو برای کسی موثر واقع خواهد شد که زمینه اجتماعی وجود داشته باشد.
برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۷ به مدت ۸۵ دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.