دموکرات ارشد کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت، موضع دونالد ترامپ علیه کره شمالی می‌تواند آمریکا را به سوی جنگ هسته‌ای سوق دهد. وی احتمال بروز جنگ هسته‌ای را “بزرگترین چیزی که باید از آن جلوگیری کرد”، دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از هیل، آدام اسمیت، عضو عالی‌رتبه کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا معتقد است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی یک ” بازیگر منطقی” است که می‌داند هر تصمیمی مبنی بر حمله به آمریکا به این معنا است که او و کشورش با آغاز جنگ “نابود خواهند شد”.

اسمیت در مصاحبه‌ای به هیل گفت: ترس من این است که رییس جمهور و احتمالا برخی از رهبران نظامی ما می‌توانند مسیر کشور را به سوی جنگ سوق دهند.

این نماینده کنگره آمریکا اظهار کرد، با تهاجم پیشگیرانه علیه کره شمالی به عنوان راهی برای جلوگیری از تبدیل شدن آن به یک کشور هسته‌ای مخالف است.

وی افزود: آیا برای شروع جنگی که می‌تواند کشته شدن میلیون‌ها نفر، نابودی کره جنوبی و ژاپن و بهایی به ارزش جان صدها هزار تن را در پی داشته باشد، آماده هستیم؟ من آماده نیستم. فکر نمی‌کنم هیچ یک از ما باید برای چنین چیزی آماده باشد. این قابل قبول نیست.

اسمیت به هیل گفت که می‌خواهد ببیند که دولت استفاده از ابراز دیپلماتیک و تحریم‌ها را برای اعمال فشار بر پیونگ‌یانگ کنار می‌گذارد.

او ادامه داد: آنان از ما انتظار دارند که هر لحظه به کره حمله کنیم. فکر می‌کنم واکنش ما باید بسیار مستقیم باشد؛ ما می‌خواهیم اعمال فشار دیپلماتیک و اقتصادی را ادامه دهیم تا شما را از ادامه ساخت تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک بازداریم. اما ما می‌دانیم که این رویه کارساز نیست. تا به امروز هم کارساز نبوده است و احتمالا هم نخواهد بود.

اسمیت همچنین درگیری نظامی را “بهترین گزینه در فهرست بدترین گزینه‌ها” دانست و اظهار کرد که با فشار دولت برای توسعه زرادخانه هسته‌ای آمریکا مخالف است زیرا “استطاعت آن را ندارند”.

این عضو عالی رتبه اذعان داشت، افزایش بدهی فدرال و کاهش ۱.۵ تریلیون دلاری جدید مالیاتی که از ماه دسامبر اجرایی شده، طرح توسعه زرادخانه هسته‌ای را غیرواقعگرایانه می‌نماید.

صحبت‌های اسمیت با هیل دو روز پیش از انتشار “بررسی وضعیت هسته‌ای”  دولت از جانب پنتاگون صورت گرفت که ساخت تسلیحات هسته‌ای کوچکتر و با قدرت کمتر به عنوان بمب‌های “تاکتیکی” را مطرح می‌کند و آن را برای بازداشتن روسیه و سایر کشورهای هسته‌ای از به کار گیری “بازدارندگی طراحی شده” لازم می‌داند.

اسمیت در این خصوص اظهار کرد، این طرح، آمریکا را به “مسیر خظرناکی می‌کشاند که وضعیت دفاع این کشور را تضعیف خواهد کرد.”

این عضو کنگره پس از بررسی سناریوهای اطلاعاتی و نظامی درخصوص توانایی مقابله با چندین حمله همزمان مثلا از جانب روسیه و چین گفت، ریسک چنین چیزی بسیار پایین است و چیزی که برای مقابله با همه این تهدیدها لازم است، یک “معجزه” خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه آمریکا منابع محدودی دارد و باید تصمیمات استراتژیکی بگیرد، گفت: یکی از کارهایی که من نخواهم کرد، ساخت این تعداد تسلیحات هسته‌ای است. این کار تریلیون‌ها دلار هزینه می‌برد و در عین حال نیروی دریایی با ۳۵۵ کشتی، ارتش ۵۷۰ هزار نفره و لشکر دریایی هم می‌خواهیم. ما این میزان پول را در اختیار نداریم و این واقعیت در مدت زمان کوتاه تغییری نمی‌کند. پنتاگون مدام به کمیته خدمات مسلح می‌آید و می‌گوید، این را نداریم، آن را نیاز داریم، این را می‌خواهیم! فقط یک بار دوست دارم بیایند و بگویند که اینجا می‌خواهیم صرفه‌جویی کنیم!